Karagöl ve yakın çevresinin Ankara kenti açık ve yeşil alan sistemine ilişkin plan kararlarının saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45824
  2. Yazar: GÜLDEN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 'KAR AG ÖL VE YAKIN ÇEVRESİNİN ANKARA KENTİ AÇIK VE YEŞİL ALAN SİSTEMİNE İLİŞKİN PLAN KARARLARININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA" Gülden ÇAVUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Halim PERÇİN 1995, Sayfa: Jüri; Doç. Dr. Halim PERÇİN Prof.Dr. Hayran ÇELEM Doç. Dr. Faruk ALTÜNKASA Bu araştırma, Ankara Kenti yakın çevresinde küçük bir doğa harikası olan Karagöl ve yakın çevresinin, doğal potansiyelinin belirlenerek, koruma-kullanma dengesi için de planlama ilkelerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı için yürütülen çalışmalar üç aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada; araştırma alanına ait doğal verilerin belirlenerek bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci aşamada; Karagöl ve Ankara Kentinde ziyaretçi istekleri ve potansiyel saptanmasına yönelik mini anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir, üçüncü aşamada; birinci ve ikinci aşamada elde edilen veriler ışığında araştırma alanına yönelik alan kullanım önerileri belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, Karagöl 'ün Doğa Koruma Alanı olarak planlanması gereği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Karagöl, Doğa, Koruma.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis 'RESEARCH ABOUT THE FIXATION OF THE PLANNING PRINCIPLES OF KARAGÖL AND ITS SURROUNDINGS RELATED WITH THE PLAIN AND GREEN FIELD SYSTEM OF ANKARA CITY" Gülden ÇAVUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Doç. Dr. Halim PERÇİN 1995, Page: Jury: Assoc. Prof. Halim PERÇİN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Assoc. Prof. Faruk ALTUNKASA This research was realized to fix the planning principles under the consideration of the protection and landuse balance by determining natural potential of Karagöl and its surroundings which is the little wonder of nature near Ankara City. The study for the research area was formed of three stages. At the first stage, natural resources of the area were determined and evaluated. At the second stage, little inquiries were done directed to the potential determination and the visitor demands of Ankara City and Karagöl. At the third stage, landuse suggestions for the research area were fixed under the light of the data obtained from the first and second stages. As a result of these studies, Karagöl was offered to be planned as natural protection area. KEY WORDS: Karagöl, Nature, Protection.