Bireylerin evcil hayvan besleme durumları ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Research on the status of individuals pet care and related factors
  1. Tez No: 458240
  2. Yazar: KÜRŞAD AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
BİREYLERİN EVCİL HAYVAN BESLEME DURUMLARI İLE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI Dr.Kürşad AKKAYA, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, İnciraltı, İzmir Amaç: Araştırmamızda evcil hayvan beslemek ile bireylerin duygu durumu arasında bir ilişki olup olmadığı, eğer varsa bu ilişkinin hayvanla olan bağın gücüne göre değişip değişmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın yöntemi Metodolojik ve Kontrol gruplu tanımlayıcı çalışma olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Metodolojik çalışma, Evcil Hayvan Bağlanma Ölçeği Türkçe geçerlilik güvenilirliğinin değerlendirilmesi amacı ile 50 hayvan sahibine uygulanmıştır. Bu kişiler özel bir veterinere başvuran evcil hayvan sahipleri arasından seçilmiştir. Kontrol gruplu tanımlayıcı çalışmada katılımcılar uygunluk örneklem yöntemi ile seçilmiş, bu amaçla evcil hayvan sahibi olanlar ile benzer özellikte evcil hayvan sahibi olmayanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Böylece ekonomik olarak ulaşılabilir aynı zamanda aranılan ilişkiyi gösterebilir bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu amaçla örneklem sayısı yapılan hesaplamada en az 52/104 olmak üzere 156 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmaya hayvan sahibi 75 kişi ile evcil hayvan sahibi olmayan 150 kişi dahil edilmiştir. Grupların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzey açısından benzer olmasına dikkat edilmiştir. Bulgular: Metodolojik çalışma için yapılan analizlerde Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği ile orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (r= -0,475; p=0,001).KMO testi 0,745, Bartlett's Testi: 382,064 (p=0,000) olarak görülmüştür. Tek faktör, varimaks rotasyonu ve 0,30 altı korelasyonlar çıkarılarak yapılan faktör analizinde tek bir faktörün ölçeğin %56.536'sına cevap verdiği gözlenmiştir. Güvenilirlik analizlerinden Split half Spearman-Brown değeri 0,851; Cronbach's alpha ise 0,813 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine whether there is a relationship between pet care and emotional status of the individuals andif so, whether this relationship changes according to the strength of the bond with the animal. Method: The method of the study consists of two steps; Methodological and descriptive study with control group. In Methodological Study, Turkish version of The Companion Animal Bonding Scale was applied to 50 pet owner for the evaluation of validity and reliability. These individuals were selected from pet owners who referred to a private veterinarian. Participants in the control group were selected with the convenient sampling method and forthis purpose those who own pets and those in a similar characteristics but do not have pets were included in the study. Thus, a sample group has been created that can be accessible and found economical at the same time. For this purpose, at least 52/104 in the calculation. the number of samples was determined as 156 persons. We included 75 pet owners and 150 people who does not have pet. It was noted that the groups were similar in terms of age, sex, education level and socio-economic level. Results: A moderate and statistically significant correlation was found with the Lexington Pet Attachment Scale in the analyzes for the methodological study(r=-0,475; p=0,001). The KMO test was 0.745 and the Bartlett's test was 382.064 (p=0.000). One factor, varimax rotation and subtraction of correlations below 0.30, were found to be the only factor to respond to 56.536% of the scale. Split half Spearman-Brown value of reliability analysis was 0.851; Cronbach's alpha was found to be 0.813.