Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üniversitesi Hastanesi'nde 2010-2014 yılları arası opere olan yarık dudak-damak hastalarında gelişen perioperatif komplikasyonların incelenmesi
An analysis of perioperative complications in patients underwent cleft lip and palate surgery between 2010-2014 at Dokuz Eylul University Hospital
- Tez No: 458241
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİMEN GÜLBEN OLGUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Dudak-damak yarığı hem dünyada hem de ülkemizde sık görülen kraniyofasiyal anomalilerden biridir. Yarık dudak damak cerrahisi operasyon sırasında ve sonrasında birçok komplikasyonla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı yarık dudak damak ile ilişkili anomalilerin incelenmesi ve cerrahi sırasında oluşabilen perioperatif komplikasyonların belirlenmesidir. Yöntem: Bu kesitsel ve gözlemsel çalışma için Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alındı. DEÜTF Merkez Ameliyathanesi'nde Ocak 2010 – Aralık 2014 yılları arasında yarık dudak-damak operasyonu geçirmiş hastaların anestezi protokolleri ve dosyaları geriye dönük tarandı. Hastaların demografik verileri, (cinsiyet, yaş, ağırlık, yarık tipi), yandaş anomalileri (kardiyak, nörolojik, iskelet, endokrin ve üriner organ sistemlerine göre dağılımı), sendromları, mikrognati tanıları, intraoperatif - postoperatif komplikasyonlar ve yoğun bakım gereksinimleri kaydedildi. Bulgular: 154 olgu analiz edildi. Hastaların %37,7 (n=58) kız iken %62,3 (n=96) erkekti. Hastaların büyük çoğunluğunun izole damak % 40,3 (n=62) tanısı mevcuttu. Olguların %72,1'i (n:111) sağlıklı iken, %27,9' unda (n:43) en az bir yandaş anomalinin olduğu izlendi. Kardiyak sistemin % 22,7 (n:35) ile anomaliler içinde en sık etkilenen sistem olduğu gözlendi. 2. sırada nörolojik sistem ilişkili %10,4 (n=16) oranında anomali varlığı saptandı. Mikrognati, olguların %9,7sinde (n:15) saptandı. Opere olan çocukların % 11'ine (n=17) bilinen bir sendromun eşlik ettiği gözlendi. Komplikasyon oranı %23 idi ve yarık damak ameliyatlarında dudaklara göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,025).
Özet (Çeviri)
Aim: Cleft lip and palate is one of the most common craniofacial abnormalities in world and also in our country. Anesthesia for cleft lip-palate surgery in children is associated with a variety of complications that may ocur during and after the operation. This study aims to review the frequency of associated anomalies and complications perioperative during the cleft lip/palate repair surgeries. Methods: Permission was obtained from Dokuz Eylul University Non-Interventional Clinical Research Ethics Board for this cross-sectional and observational study. Anesthesia protocols and files of patients who underwent cleft lip-palate operation between January 2010 and December 2014 at DEUTF Central Operating Room were retrospectively screened. Patients' demographic data (gender, age, weight, cleft site), anomalies (distribution according to cardiac, neurological, skeletal, endocrine and urinary organ systems), syndromes, micrognathia diagnosis, intraoperative and postoperative complications and intensive care need were recorded. Results: 154 cases were analyzed. 37.7% (n = 58) of the patients were female, and 62.3% (n = 96) of the patients were male. The majority of the patients had an isolated cleft palate 40.3% (n = 62). Of the cases, 72.1% (n: 111) were healthy and 27.9% unda (n: 43) were at least one co-anomaly. Cardiac system was observed to be the most frequently affected system in anomalies with 22.7% (n: 35). In the second place, 10.4% (n = 16) of neurological system related anomalies were detected. Micrognathia was detected in 9.7% of cases (n: 15). It was observed that 11% (n = 17) of children were accompanied by a known syndrome. Complication rate was 23% and higher in cleft palate operations than the cleft lips (p = 0.025).