Uzman görüşüne göre primer sjögren sendromu tanısı ile izlenen hastalarda farklı sınıflandırma kriterlerinin performansları, karşılaştırılması ve birlikte kullanılmasının tanıya katkıları
The performance of different classification criteria with primary sjogren's syndrome according to the expert opinion, contributing to diagnosis, compared and used together
  1. Tez No: 458239
  2. Yazar: ZEHRA KOSUVA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH BİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Sjögren sendromu (SS), azalmış gözyaşı ve tükürük bezi fonksiyonu ile karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Multisistemik organ tutulumları ile de seyredebilen hastalığın tanısını koymada tek bir altın standart metod yoktur. 1960'lı yıllardan beri klinik çalışmalarda kullanmak ve bilimsel ortak dili sağlamak amacı ile birçok sınıflandırma kriteri ileri sürülmüştür. Bu kriterler dinamiktir ve hastalık anlaşıldıkça gelişmeye açıktır. 1999 yılında L.S. Martin ve arkadaşları, laboratuvar ve kliniğe dayalı, daha az invaziv bir metod olan matematiksel model yöntemini SS tanısında önerdiler. 2002 yılında, Avrupa-1 kriterleri revize edilerek subjektif ve objektif kriterlere dayalı AECG (Amerikan-Avrupa Konsensus Birliği) sınıflandırma kriterleri geliştirildi. 2012 yılında da benzer sensitivite ve spesifiteye sahip sadece objektif kriterlere dayalı ACR /SICCA (Amerikan Romatoloji Birliği/Sjögren Uluslarası Klinik İttifakı) sınıflandırma kriterleri önerildi. Çalışmamızda daha çok bilinen AECG ve ACR/SICCA kriterleri ile daha az bilinen matematiksel modelin tanıdaki başarısı karşılaştırılmış ve sınıflandırma kriterlerinin birlikte kullanılmasının tanıya katkılarının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya merkezimizde uzman görüşü ile primer Sjögren Sendromu(pSS) tanısı alan 86 hasta dahil edildi. Hastaların subjektif göz ve ağız kuruluğu bilgileri standart anketlerle sorgulandı. Hastaların ANA, C3, C4, ENA panelleri, serum protein elektroforezleri, RF düzeyleri, BUT ve Schirmer-1 gibi objektif kseroftalmi testleri, minör salivar bez biyopsisi (MSGB) kayıtlardan araştırıldı. Daha önceden pSS tanısı almış bu hastalarda; matematiksel model, AECG ve ACR/SICCA kriterlerlerinin tanı koymadaki başarısına ve aralarındaki uyuma bakıldı. Kriterler tam uygulanamadığında minör modifikasyonlar yapılarak çalışmaya devam edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen ve uzman görüşüne göre pSS tanısı alan 86 hastanın (K/E=83/3) median yaşı 53,5 (23-76) olarak saptandı. ACR/SICCA sınıflandırma kriterleri ile hastaların 75'ine (%87), AECG sınıflandırma kriterleri ile hastaların 63'üne (%73) ve matematiksel model ile hastaların 58'ine (%67) pSS tanısı konuldu. Hastaların 9'u (%10,4) hiçbir kriteri karşılamadı ve sadece uzman görüşüne göre pSS tanısı aldı. Orijinal AECG'de önerilen ancak çalışmamızda uygulanmamış olan UWSF testi yapılmış olsaydı ve tüm hastalarda pozitif saptansaydı AECG ile hastaların en iyi ihtimalle 78'ine (%90,6) tanı konulabilecekti. Ancak böyle bir oranın yakalanabilmesinin çok uzak bir olasılık olduğu aşikardır.
Özet (Çeviri)
The performance of different classification criteria with primary Sjogren's Syndrome according to the expert opinion, contributing to diagnosis, compared and used together İntroduction: Sjögren's syndrome (SS) is a chronic inflammatory disorder characterized by diminished lacrimal and salivary gland function. There is not one single objective diagnostic gold standard. İt is systemic autoimmune disorder with multiple organ system involvement. Since the 1960s, several classification criteria has been proposed to provide a common scientific language for use in clinical trials. They are dynamic and continually evolve, as our understanding of the disease increases. L.S. Martin at all. offer a less invasive mathematical model which was the laboratory and clinic-based, in 1999. Europe-1 criteria were revised and AECG criteria were developed based on subjective and objective criteria, in 2002. ACR/SICCA criteria based only on objective criteria presented with similar sensitivity and specificity, in 2012. In this study, we aimed to comparison of the most well known AECG, ACR/SICCA and lesser known mathematical models criteria performance, demonstrate their contribution to the diagnosis of concomitant use. Methods: 86 patients diagnosed with pSS according to expert opinion in our center were included study. Subjective eye dryness and subjektive mouth dryness information of patients were evaluated with standardized questionnaire. ANA, C3, C4, ENA panels, serum protein electrophoresis, RF level, dry eye tests such as the BUT and Schirmer-1, minor salivary glands biopsy (MSGB) were determined from the record. Simple mathematical model, AECG and ACR / SICCA criteria were measured by performance in patients have been previously diagnosed pSS. The study was continued by making minor modifications when classification criteria were not fully implemented. Results: 86 patients (83 F, 3 M) diagnosed with pSS according to expert opinion had a mean age of 51.7 (± 11.8) years. PSS diagnosed with 63 of the 86 patients (73.2%) fullfilled the AECG criteria. 75 of the total patients (87.2%) fullfilled the ACR / SICCA criteria and 58 of them (67%) completed mathematical model taking the score on 4 and over. 9 patient (10,4%) are could not fill any criteria and received the diagnosis of pSS only according to expert opinion. UWSF test is recommended by the original AECG criteria. Our study did not apply this test. These tests were applied and if there were positive in all patients, 78 of the patients could be diagnosed. However, it is clear that there is a very remote possibility of achieving such a rate.