Plevral sıvı ve serum MCA, CA 19.9, CA 125, TSA düzeylerinin malign-benign plevral efüzyon ayrımındaki tanısal değeri
The diagnostic value of pleural fluid and serum levels of MCA, CA 19.9, CA 125 and TSA in differentiation of benign- malign pleural effusions
  1. Tez No: 416341
  2. Yazar: ONUR FEVZİ ERER
  3. Danışmanlar: DR. GÜLTEKİN TİBET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pulmoner, ekstrapulmoner ve plevral hastalığın bulgusu olarak sıkça karşımıza çıkan plevral efüzyon, etyolojisindeki çeşitlilik nedeniyle ayırıcı tanısında zorluk çekilebilen bir klinik durumdur. Maligniteler plevral efüzyon etyolojisinde %24-39 oranında yer almaktadır. Malign plevral efüzyonların spesifik tanısı sitoloji ile konmaktadır. Sitoloji ancak %33-72 oranında pozitiflik vermektedir. Bu nedenle sitolojiyle birlikte plevral sıvıda ve serumda tümör belirleyicileri bakılarak tanı değeri arttırılabilir. Bu amaçla bizde MCA, CA 19.9, CA 125 ve TSA'nın plevral sıvı ve serum düzeylerinin malign- benign plevral efüzyon ayrımındaki tanısal değerini araştırdık. Mart1994-Ocak1996 tarihleri arasında hastanemizde yatarak tetkik ve tedavi edilen 14 malign plevral efüzyonlu (MPE), 34 benign plevral efüzyonlu (BPE) olmak üzere 48 olgu çalışmaya alındı. Benign plevral efüzyonlu olgular ayrıca tüberküloz plörezi (TbcP) ve nonspesifik plörezi (NsP) olarak iki alt grupta değerlendirildi. Tüm olgulardan eş zamanlı olarak plevral sıvı ve kubital ven yoluyla kan alındı. Serum ve plevral sıvı MCA,CA19.9 ve CA125 düzeyleri malign grupta benign gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu. TSA'nın ise serum ve plevral sıvı düzeyleri malign ve benign grup arasında anlamlı farklılık göstermiyordu. TbcP-NsP gruplarının karşılaştırılmasın da , dört tümör belirleyicinin hem serum hem de plevral sıvı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Benign gruptaki sonuçlara göre saptanan cut-off seviyesi dikkate alınarak her bir tümör belirleyici için sensitivite, spesifite, accuracy değerleri hesaplandı. Buna göre serum sensitivite, spesifite, ve accuracy değerleri sırasıyla , MCA için %42.8, %94.1, %79.1, CA 19.9 için %28.5, %94.1, %75 , CA 125 için %57.1, %97, %85.4, TSA için %7.1, %97,%70.8 plevral sıvı sensitivite , spesifite ve accuracy değerleri sırasıyla , MCA için %57.1, %94, %83, CA 19.9 için %28.5, %97, %77, CA 125 için %28.5, %91, %70.8, TSA için %7.1, %97, %70.8 olarak bulunmuştur. Tanısal verimliliği arttırmak için serum ve plevral sıvıda en yüksek sensitivitesi olan MCA ve CA 125 birlikte değerlendirildiğinde serum sensitivite, spesifite, ve accuracy değerleri %85.7, %94.1, %91.2 plevral sıvı ve sensitivite, spesifite ve accuracy değerleri %71.4, %85.2, %81.2 olarak bulunmuştur. MCA + CA 125 kombinsayonuna CA 19.9 ve / veya TSA eklendiği zaman sensitivite ve accuracy değerleri artmamakta hatta yanlış pozitif sonuçlar arttığı için spesifitede düşme olmaktadır. Elde ettiğimiz bu sonuçlar eşliğinde, MCA ve CA 125 kombinasyonunun malign plevral efüzyonlarda yüksek tanısal verimliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Pulmonary and extra-pulmonary and pleural diseases encountered frequently as a sign of pleural effusion is a clinical condition in the differential diagnosis can be difficult because of the diversity of the etiology. Malignancies are also included pleural effusion etiology rate of 24-39%. Specific diagnosis of malignant pleural effusion is made by cytology. Cytology gives positive rate of 33-72%. Therefore, cytology and serum tumor markers can be increased the diagnostic value of pleural fluid. For this reason, we investigated the diagnostic value of pleural fluid and serum levels of MCA, CA 19.9, CA 125 and TSA in differentiation of benign- malign pleural effusions. Between March 1994 and January 1996, 14 cases with malignant pleural effusion (MPE), 34 cases with benign pleural effusion (BPE) were included in the study. BPE also were evaluated in the two groups as tuberculous pleurisy (TbcP), and nonspecific pleurisy (NsP). Pleural fluid and blood samples were taken from all cases simultaneously. Pleural fluid and serum MCA, CA19.9 and CA 125 levels were significantly higher in the malignant than benign group. TSA pleural fluid and serum levels did not differ significantly between malignant and benign group. There were no significant differences between NsP and TbcP group according to serum and pleural fluid levels of four serum tumor markers. Considering the cut-off level is determined based on the results of the benign tumor markers for each group sensitivity, specificity, accuracy values were calculated. Accordingly, serum sensitivity, specificity, and accuracy values were MCA to 42.8%,% 94.1 79.1%, CA 19.9 to % 28.5% 94.1, 75%, CA 125 to 57.1% 97% 85.4% TSE 7.1, 97%, 70.8% pleural fluid sensitivity, specificity and accuracy values were MCA for 57.1%, 94%, 83%, CA 19.9 to 28.5%, 97%, 77%, CA 125 to 28.5% 91% 70.8, TSE to 7.1% 97%, 70.8%. To improve diagnostic efficiency of MCA and CA 125 was evaluated together. Serum sensitivity, specificity, and accuracy values of 85.7%, 94.1%, 91.2% and pleural fluid sensitivity, specificity and accuracy values of 71.4%, 85.2% and %81.2 were determined. When added to the TSA and/or CA19.9 to MCA combination with CA 125, sensitivity and accuracy values were not increasing because even false positive results in increasing and specificity was declining. In conclusion, pleural fluid and serum levels of MCA and CA 125 combination in malignant pleural effusion could be indicated high diagnostic efficiency.