Cerrahi (endarterektomi) ya da girişimsel tedavi (stentleme) yapılmamış geçici iskemik atak ve inme hastalarının izlem sonuçları
A retrospective study on clinical follow-up of transient ischemic attacks ( TİA ) and stroke patients without surgery (endarterectomy) or interventional treatment (stenting)
  1. Tez No: 458253
  2. Yazar: NAZANIN HASSANZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE OZTURK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Beyin damar hastalığına bağlı, serebral, spinal ya da retinal infarkt nedeniyle ortaya çıkanfokal nörolojik bulgulara yol açan klinik tablo inme olarak adlandırılır. İnmelerin %80- 85 gibi büyük bir çoğunluğu tıkayıcı damar hastalığına bağlı olup iskemik inmeleri oluşturur. Özellikle akut inme tedavisindeki gelişmelere rağmen inme, tüm dünyada ölüm nedenleri içerisinde koroner arter hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Erişkinlerde, sakatlık ve işgücü kaybının ise birinci nedenidir. İnme nedenleri içinde büyük arter aterosklerozuna bağlı iskemik inme önemli bir yer tutmaktadır. Medikal tedavinin yanında hastanın durumuna ve arter darlık derecesine göre bazı hastalara cerrahi ile endarterektomi ya da endovasküler yöntemle stent uygulaması gerekli olmaktadır. İnme hastalarının sadece akut dönemde tedavisi değil, inmeden sonraki izlemleri, bu izlemlerde gerekli tetkiklerin yapılarak, tedavilerin düzenlenmesi inme tekrarın önlenmesinde, ikincil korumada hayati önem taşımaktadır. Amaç: Bu araştırmanın amacı; cerrahi ya da stentleme yapılmamış geçici iskemik atak ve iskemik inme hastalarının izlem sonuçlarını değerlendirmektir. Akut inme döneminde nörovasküler görüntüleme (VG) yapılmış, cerrahi yada stentleme endikasyonu konmamış, ya da endikasyon konmuş ancak herhangi bir nedenle girişim yapılamamış hastaların karotis darlıklarının izlemde ne durumda olduklarını öğrenmektir. Bu amaçla, medikal tedaviyle izlenen hastaların VG sonuçlarına bakılarak semptomatik taraftaki karotis arterin durumu değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ocak 2011-Ocak 2014 tarihleri arasında Serebrovasküler Hastalıklar (SVH) polikliniğine kaydedilmiş, endarterektomi ya da stent uygulanmamış, iskemik inme ve geçici iskemik atak tanılı toplam 940 hastanın tıbbi bilgileri çalışma için incelenmiştir.Hastaların ayrıntılı demografik verileri, inme tipleri, vasküler risk faktörleri, akut dönem ve izlemlerindeki VG sonuçları, medikal tedavileri kayıt edilmiştir. Verilerin istatiksel analizi SPSS 15.0 programı ile yapılmıştır. Veri; yüzde dağılımve ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Akut dönem ve izlemlerdeki vasküler görüntüleme sonuçlarının uyumu Kappa analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 394'i kadın 546'si erkek toplam 940 hastanıninme geçirdikleri dönemdeki yaş ortalaması erkeklerde 64.29 ±11,9 (24-96 yaş), kadınlarda 65.78 ±14.4 (20-92 yaş) olarak bulundu. İskemik inme hastalarının 170'inde (%18.1) büyük damar aterosklerozu (BAA), 232'sinde (%24.7) kardiyoembolik inme (KEİ), 269'unda (%28,6) küçük damar oklüzyonu (KDO), 50'sinde (%5.3) diğer nedeni bilinen inme (DNBİ) ve 93'ünde (%9.9) sebebi bilinmeyen inme (SBİ) ve 126'sında (%13.4) geçici iskemik atak (GİA) saptanmıştır.Hastalarda en sık görülen risk faktörleri sırasıyla hipertansiyon (HT), hiperlipidemi (HL) ve diyabetes mellitus (DM) idi.Hastaların polikliniğimizde izlem sürelerine baktığımızda 460 hastanın (%48.9) 2 yıldan uzun süre izlendiği, 107 hastanın 1-2 yıl, 78 hastanın 6-12 ay, 76 hastanın 3-6 ay, 219 hastanın 3 aydan az süreyle izlenmiş olduğu saptandı. İzlem VG'ler inmeden sonraki 3-6 ay, 6-12 ay, 1-2 yıl, 2-5 yıl içinde ve 5 yıldan sonrası dilimlerde incelendi. 60 hastanın inme öncesi VG'si mevcuttu. 854 hastanın (%90.9) akut dönemde vasküler görüntüleme bulgularına ulaşılabildi. İzlemde239 hastanın 3-6 ayda, 290 hastanın 6-12 ayda, 327 hastanın 1-2 yılda, 281 hastanın 2-5 yıl içinde ve 160 hastanın 5 yıldan sonrası dilimlerde VG'si mevcuttu.
Özet (Çeviri)
A retrospective study on clinical follow-up of Transient Ischemic Attacks ( TIA ) and Stroke Patients Without Surgery (Endarterectomy) or Interventional Treatment (Stenting). Introduction: The clinical picture that leads to focal neurological findings due to cerebrovascular disease, cerebral, spinal or retinal infarction is called stroke. A large majority (80-85%) of TIA are associated with obstructive vascular disease and ischemic constrictions. Despite improvements in treatment of CVA , stroke is the second most common cause of death worldwide after coronary artery disease. In adults, it is the first cause of disability . Ischemic stroke due to major arterial atherosclerosis plays an important role in the causes of stroke. In addition to medical treatment, it is necessary to apply stenting with endarterectomy or endovascular neurosurgical methods , according to the condition of the patient and the degree of arterial stenosis. Stroke patients , not only in acute phase of therapy but also in follow-up , making necessary surveys in these surveillance, and regulating treatments are vital in preventing secondary stroke. Pupose: The aim of this research is , a) evaluate the results of the follow-up of Transient ischemic attacks and ischemic stroke patients without surgery or stenting , b) learn how carotid stenosis of patients , who underwent neurovascular imaging during acute stroke or who had no indications for surgery or stenting, or indications had been established but could not be intervened for any reason. For this purpose, the condition of the carotid artery on the symptomatic side was evaluated by looking at the results of neurovascular imaging of the patients who treated with medical treatment. 5 Material and Method: In this study, medical data of 940 patients , with ischemic stroke and transient ischemic attack without endarterectomy or stent enrolled in the Cerebrovascular Diseases (CVA) , between January 2011 and January 2014 , were studied . Detailed demographic data of patients, stroke types, vascular risk factors, Imaging results in acute phase and follow-up, and medical treatments were recorded. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS 15.0 program with Percentile distribution and average and standard deviation. Adherence of vascular imaging results in acute phase and follow-up was assessed by Kappa analysis. Results: The mean age at the time of stroke in a total of 940 patients (394 women, 546 men) was found to be 64.29 ± 11.9 (24-96 years) for men and 65.78 ± 14.4 years (20-92 years) for women. In 170 (18.1%) ischemic stroke patients, major vascular atherosclerosis , 232 (24.7%) cardioembolic stroke , 269 (28.6%) small vessel occlusion (5.3%) had a known stroke and 93 (9.9%) had an unknown stroke and 126 (13.4%) had a transient ischemic attack (TIA). The most common risk factors in patients were hypertension (BP) , hyperlipidemia (HL) and diabetes mellitus (DM). We observed 460 patients (48.9%) for more than 2 years, 107 patients for 1-2 years, 78 patients for 6-12 months, 76 patients for 3-6 months, and 219 patients for less than 3 months in our polyclinic center. Follow-up of neurovascular imaging were compared in the following 3-6 months, 6-12 months, 1-2 years, 2-5 years and post-5- years periods . 60 patients had Imaging before stroke. Neurovascular imaging , in 854 patients (90.9%) are in the acute phase. There were vascular imaging of 239 patients in the follow-up at 3-6 months, 290 in 6-12 months, 327 in 1-2 years, 281 in 2-5 years, and 160 in 5 years.When we looked at vascular imaging results in acute period, 615 patients had normal vascular imaging. In 114 patients, plaque formation which did not cause significant stenosis ( 5 years, the highest compliance in acute period was detected and all follow-up results were consistent with acute vascular imaging results (3 to 12 months follow-up) (p value