Orta-ağır iskemik inmelerde, tanısal görüntülemenin acil serviste tanı ve tedaviye katkısının araştırılması
The effect of diagnostic imaging for mild and severe ishcemic stroke in emergency department
- Tez No: 458257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik inme tanısında ve tedavisinin planlanmasında BT, BT anjiografi ve difüzyon MRG kullanılabilmektedir. Herhangi bir görüntüleme yöntemi ile tanı konmuş hastalara acil serviste ek tetkiklerin yapılmasının hastanın tedavi kararı ya da prognozuna katkısı ise belirsizdir. Çalışmamızda acil serviste akut iskemik inme tanısı almış, NIHSS skoru orta ve ciddi (> 5) olan hastalara acil serviste uygulanan ek görüntüleme yöntemlerinin, hastaların acil servisteki tedavisi ve klinik sonlanıma etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi erişkin acil servisine 01.01.2013 ve 31.12.2015 tarihleri arasında başvuran hastalardan HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) kayıtlarında tanısında iskemik inme tanı kodları (I63 ve I68) olan 5.148 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan National Institute of Health (NIHSS) skoru >5 olan 440 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara yapılan radyolojik görüntülemeler, başvurudan görüntülemeye ve tedaviye kadar geçen süreler, radyolojik görüntüleme ile tedavide ve klinik sonlanımda değişiklik olup olmadığı değerlendirildi. Sonuçlar: Toplam 440 hastanın, 235'i (53,4%) kadındı ve tüm hastaların yaş ortalaması 72,9±12 yaştı. Tek başına beyin BT görüntülemeye ilave olarak, beyin BT anjiografi yada MRG çekilmesinin hastaların tedavi planlarında (damar içi trombolitik dahil) ve klinik sonlanımlarında değişikliğe yol açmadığı saptandı (sırasıyla, p=1, p=0,285).
Özet (Çeviri)
Introduction: Brain CT or MRI is recommended as the first choice of imaging method for patients in ED. However, there is no clear scientific data about the effect of additional imaging techniques besides solely CT or MRG on management and outcome of patients when they were used as additively. We were aimed to determine the effect of this additive imaging methods on the clinical management and outcome of stroke patients with a moderate- severe NIHSS score (>5) in ED. Method: In this study, 5148 patients admitted to Dokuz Eylül University Hospital Emergency Department between 1st of January, 2013 and 31st of December, 2015 were investigated retrospectively. All patients with ICD codes of ischemic stroke (I63 and I68) and a National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS) score > 5 via Hospital Information Management System were included in the study. Computerized statistical analysis programs were used to analyze the variables. Results: A total of 440 patients, 235 (53,4%) were female and the mean age of the patients was 72,9±12 years. In addition to brain CT imaging solely, neither brain CT angiography nor MRI affected the devicion for treatment modification (including intravenous tormbolitics), and clinical outcomes (p=1, p=0,285, respectively).