Orta serebral arter dal infarktlarında iskemik modifiye albumin düzeyi ve prognozla ilişkisi
Ischemic modified albumin level and its relationship with prognosis in middle cerebral artery branch infarcts
  1. Tez No: 761425
  2. Yazar: EMEL UR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULKİ FORTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnme toplumda sosyoekonomik önemi artan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine göre dünyada en önemli mortalité nedenleri arasında 2. sırada yer alır. İnme sonrası özürlülük hastanın yaşam kalitesini düşürmekte, hasta yakınlarının yaşamını etkilemekte, hem sosyoekonomik hem de toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ortalama yaşam süresinin artması ile genellikle ileri yaşta görülen bu hastalığın prevalansı da aynı oranda artmaktadır. Özellikle akut dönemde yüksek oranda ölüme yol açması ve iyileşenlerin ağır fonksiyon kaybına uğraması, uzun süre yardım ve bakım gerektirmesi serebrovasküler olaylara (SVO) tıbbi olarak iyi tanınması gereken hastalıklar niteliğini yüklemiştir. Tüm serebrovasküler hastalıkların yaklaşık olarak %85'i iskemik, %15'i hemorajik tiptedir. İskemik beyin damar hastalıklarında risk faktörleri, son otuz yılda yapılan uluslararası çok merkezli çalışmalar sayesinde oldukça iyi belirlenmiştir. İleri yaş, cinsiyet, ırk, arteryel hipertansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hiperlipidemi, sigara, alkol, obezite, karotis veya vertebral arter stenozu risk faktörleri arasında yer alır. Bu risk faktörlerinin primer olarak kontrolü hastalığın profılaksisinde önemlidir. Ayrıca iskemik inmelerdeki etyolojinin belirlenmesi rekürransın önlenmesini sağlar. Ancak tüm tanısal yöntemler kullanıldığında dahi iskemik inmelerin yaklaşık %20'inde etyolojiyi belirlemek mümkün olmamaktadır (1). Orta serebral arter (OSA) alanındaki infarktlar sık görülmekte ve yol açtıkları klinik belirti ve bulgular iyi bilinmektedir. Geleneksel olarak sağaltılamaz bir hastalık olarak bilinen serebral iskeminin nöronlarda geri dönüşümsüz bir şekilde hasar yarattığı düşünülmekteydi. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular iskeminin derecesi ve süresi ile ilişkili olarak bazı hücre gruplarındaki durumun böyle olmadığını göstermiştir. İskemik inmeli hastaların %25-40'ında ilk saatlerde nörolojik bulgularda kötüleşme olmaktadır. Kötüleşmenin nedeni araştırıldığında çeşitli eksitatör aminoasitler, serbest oksijen radikalleri, nitrik oksit üretimi, kalsiyum dengesinde bozulma, asidoz veya apopitoz muhtemel mekanizmalar arasında olup lezyon boyutu ve lokalizasyonu da oldukça önemlidir. Son yıllarda akut iskemik durumlarda yükselen akut faz reaktanları, sitokinler, hormonlar, çeşitli biyokimyasal belirteçler ve bunların prognozla ilişkisini saptamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Akut iskemik durumlarda albuminin metal bağlama kapasitesi bakır, nikel ve kobalt gibi transizyon metalleri için azalır ve bu yeni albumin 'iskemik modifıye albumin' (İMA) olarak adlandırılır. Miyokardial iskemi, kas iskemileri, pulmoner embolizm, mezenterik iskemi ve serebral iskemi için İMA duyarlı bir biyokimyasal belirteçtir (2). Bu çalışmada; ilk kez akut orta serebral arter dal infarktı geçirerek başvuran hastalarda; inmenin ilk 12 saatindeki İMA düzeylerini inmenin 10. günündeki ve kontrol grubundaki İMA düzeyleri ile karşılaştırdık ve bunların prognozla ilişkilerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease of increasing socioeconomic importance in society. According to the World Health Organization (WHO) criteria, it ranks second among the most important causes of mortality in the world. Post-stroke disability reduces the patient's quality of life, affects the lives of patients' relatives, and causes both socioeconomic and social problems. With the increase in life expectancy in developed countries, the prevalence of this disease, which is generally seen in advanced age, also increases at the same rate. The fact that it causes a high rate of death, especially in the acute period, and the patients who recover suffer from severe functional loss and require long-term help and care have attributed cerebrovascular events (CVO) to medically well-recognized diseases. Approximately 85% of all cerebrovascular diseases are ischemic and 15% are hemorrhagic. The risk factors for ischemic cerebrovascular diseases have been well established by international multicenter studies conducted in the last thirty years. Advanced age, gender, race, arterial hypertension, diabetes, cardiovascular diseases, hyperlipidemia, smoking, alcohol, obesity, carotid or vertebral artery stenosis are among the risk factors. Primary control of these risk factors is important in the prophylaxis of the disease. In addition, determining the etiology in ischemic strokes provides prevention of recurrence. However, even when all diagnostic methods are used, it is not possible to determine the etiology in approximately 20% of ischemic strokes (1). Infarcts in the middle cerebral artery (OSA) area are common and the clinical signs and symptoms they cause are well known. Cerebral ischemia, traditionally known as an incurable disease, was thought to cause irreversible damage to neurons. However, recent studies and findings have shown that this is not the case in some cell groups in relation to the degree and duration of ischemia. In 25-40% of patients with ischemic stroke, neurological findings worsen in the first hours. When the cause of the deterioration is investigated, various excitatory amino acids, free oxygen radicals, nitric oxide production, deterioration of calcium balance, acidosis or apoptosis are among the possible mechanisms, and the lesion size and localization are also very important. In recent years, studies have been carried out to determine the acute phase reactants, cytokines, hormones, various biochemical markers and their relationship with prognosis in acute ischemic conditions. In acute ischemic conditions, the metal binding capacity of albumin is reduced for transition metals such as copper, nickel and cobalt, and this new albumin is called 'ischemic modified albumin' (IMA). IMA is a sensitive biochemical marker for myocardial ischemia, muscle ischemia, pulmonary embolism, mesenteric ischemia and cerebral ischemia (2). In this study; in patients presenting with acute middle cerebral artery branch infarction for the first time; We compared IMA levels in the first 12 hours of stroke with IMA levels on the 10th day of stroke and in the control group and investigated their relationship with prognosis.