Geriatrik hastalarda geç başlangıçlı hipogonodizmin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi ve hastalığın takibinde kognitif fonksiyonlar üzerinde ki değişiklikler
The effect of late onset hypogonodism on cognitive functions and the changes at cognitive functions during following disease of geriatric cases
  1. Tez No: 458260
  2. Yazar: SERKAN ÇİMENDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç:Yaşın ilerlemesiyle birlikte Geç Başlangıçlı Hipogonadizm (GBH) ve kognitif yetersizlik sıklığı artmaktadır.Şimdiye kadar yapılan çalışma sonuçlarına göre, GBH ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki çelişkilidir. Bu çalışmanın amacı, geriatrik olgularda GBH ile kognitif arasında ilişki olup olmadığını araştırabilmektir. Gereç ve Yöntem: Geriatri kliniğine başvuran ve ayrıntılı geriatrik değerlendirme uygulanan 172 geriatrik olgu prospektif çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalık özgeçmişleri (HT, DM, KAH, SVO, KKY, hiperlipidemi, periferik vasküler hastalık, depresyon, demans),kullandığı ilaçlar ve ilaç sayısı ile LH, FSH, serbest ve total testosteron dahil olmak üzere laboratuar bulguları değerlendirildi. Hipogonadizm ile kognitif değerlendirme parametreleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: 172 erkek geriatrik olgu çalışmaya dahil edildi. Olguları GBH olan ve GBH olmayan olarak iki guruba ayırdığımızda GBH olan hasta sayısı 61 (%35.5) ve GBH olmayan hasta sayısı 111 (%64.5) olarak saptandı. Her iki grup arasında yaşanan ortam, eğitim yılı,medeni durum,Charlson Komorbidite İndeksi ve kullanılan ilaç sayısı açısından fark yokken (p>0.05); üriner inkontinans varlığı,düşme ve uyku problemi GBH olan grupta daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Both Late-onset hypogonadism (LOH) and cognitive impairment are getting common problems for older adults.In addition, interrelation between LOH and cognitive functions is contradictory in the current literature. The purpose of this study is to investigate whether there is an relationship between LOH and cognitive functions in older adult. Materials and Method: 172 older adults who applied to geriatric clinic and applied detailed geriatric evaluation were included in the prospective study. In addition, patients' sociodemographical characteristics, chronic disease backgrounds (HT, DM, CAD, SVD, CCF, hyperlipidemia, peripheral vascular disease, depression, dementia), medicines used and their numbers were written together with laboratory findings (FSH,LH,TT,sT and the others). Futhermore, comorbidity conditions of patients were evaluated by using Charlson Comorbidity İndex. Results: 172 male geriatric cases included in the study. When we classified two groups as LOH and non-LOH we see that the number of patients with LOH was 61 (35.5%) and the number of patients without LOH was 111 (64.5%). There was no significant difference (p> 0.05) between the two groups in terms of living environment, education year, marital status, n umber of drugs used and Charlson Comorbidity Index but the presence of urinary incontinence, falling and sleeping problems was greater in the group with LOH (p 0.05).