Botulinum toksininin arteriyel vazokonstrüksiyona etkilerinin in vitro ve in vivo karşılaştırılması
Comparison of in vitro and in vivo effects of botulinum toxin on arterial vasconstruction
- Tez No: 458259
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç ve Hipotez: Serbest doku nakilleri komplike vücut deformitelerinde sıklıkla kullanılan mikrocerrahi prosedürlerdir. Cerrahi sonrası flep veya organ kayıpları arasında birçok sebep bulunur. Bunlar hastaya bağlı faktörler, kullanılan cerrahi teknik, cerrah tecrübesi, vasküler manipülasyon derecesi ve postoperatif cerrahi bakımı gibi faktörlerdir. Bu faktörler arasında en önemli problem vasküler spazm ve vasküler trombozlardır. Bu vasküler trombozlar arteriyel ve venöz kaynaklı olabilir. Çalışmamızda Plastik cerrahide serbest doku nakilleri ve replantasyon cerrahisinde intraoperatif olarak sık kullanılan ajanların (papaverin, heparin ve lidokain) kısa süreli etkiye sahip olması göz önünde bulundurularak; Botulinum toksin A'ın uzun süreli etkisinden (3 ay) faydalanılarak vazospazm ve tromboza bağlı komlikasyonlarda düşüş sağlanması hipotezi kurulmuştur. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ortalama ağırlıkları 200 – 230 gram olan, 30 adet Wistar türü Albino suşu dişi sıçan kullanıldı. Grup 1 Negatif Kontrol (n:4): Adrenalin uygulanan grup Grup 2 (n:4): Papaverin uygulanan grup Grup 3 (n:4): %2'lik lidokain uygulanan grup Grup 4 (n:4): %20'lik lidokain uygulanan grup Grup 5 (n:4): 6 ü Botulinum toksin A uygulanan grup Grup 6 (n:4): 12 ü Botulinim toksin A uygulanan grup Grup 7 (n:4): 18 ü Botulinim toksin A uygulanan grup Sıçanlar 7 gruba ayrıldıktan sonra her grupta sağ ve sol femoral arter diseksiyonunu takiben in vivo olarak spektral el doppleri yöntemiyle işlem öncesi ve işlem sonrası olmak üzere 2 kez kan akım hızı ölçüldü. İki adet sıçandan sol ve sağ femoral arter diseksiyonunu takiben femoral arter 3 cm uzunluğunda eksize edilerek serum fizyolojik ile damar segmenti ve lümeninin yıkanması ardından 7 adet 2 mm genişliğinde halka şeklinde vasküler yapılar elde edilerek ayrı petri kaplarına alınacak olup in vivo olarak uygulanan tedavi in vitro olarak uygulandı. Damar çapları ölçülerek kayıt altına alındı. Bulgular: El doppleri yardımıyla akım hızı ölçümlerinde;12 ve 18 IU BTx-A dozlarının rutin işlemlerde en sık kullanılan papaverine göre kan akım hızında belirgin artış etkisinin olduğu saptandı. Ayrıca 6 IU BTx-A'nın yine rutinde sık olarak kullanılan %2 ve %20 lidokaine kan akım hızında artış etkisinde benzer etkilere sahip olduğu; 12 ve 18 IU BTx-A dozlarının rutin işlemlerde sık kullanılan %2 ve %20 lidokaine göre kan akım hızında belirgin artış etkisinin olduğu saptandı. Yapılan ölçümlerde 12 ve 18 IU BTx-A dozlarının rutin işlemlerde en sık kullanılan papaverine göre damar çapında belirgin artış etkisinin olduğu saptandı. Ayrıca 6 IU BTx-A'nın yine rutinde sık olarak kullanılan %2 ve %20 lidokaine göre damar çapında artış etkisinde benzer etkilere sahip olduğu; 12 ve 18 IU BTx-A dozlarının rutin işlemlerde sık kullanılan %2 ve %20 lidokaine göre damar çapında belirgin artış etkisinin olduğu saptandı. Sonuç: Elde edilen bulgular sonucunda BTx-A'nın vazokontrüksiyon üzerine etkilerinin klasik vazodilatatör ajanlara üstünlüğü gösterilmiş olup; intraoperatif tedavi protokollerinde diğer ajanlara alternatif olabileceği veya birlikte kullanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: Free tissue transplantations are frequently used microsurgical procedures in complicated body deformities. There are many causes between flap and organ loss after surgery. These are factors such as patient-related factors, surgical technique used, experience of surgeon, degree of vascular manipulation, and postoperative surgical care. The most important problem among these factors is vascular spasm and vascular thrombosis. Vascular thromboses can be caused by arterial and venous origin. In our study, taking into account the short-term effects of commonly used intra-operative agents (papaverine, heparin and lidocaine) in free tissue transplants and replantation surgeons in plastic surgery. The long-term effect of Botulinum toxin A (3 months) has been hypothesized as providing a reduction in vasospasm and thrombocyte-associated complications. Materials and Method: In the study, 30 Wistar-type Albino strain female rats with average weights of 200 - 230 g were used. Group 1 Negative Control (n: 4): Adrenaline applied group Group 2 (n: 4): Group treated with papaverine Group 3 (n: 4): Group treated with 2% lidocaine Group 4 (n: 4): Group treated with 20% lidocaine Group 5 (n: 4): Group treated with 6 iU botulinum toxin Group 6 (n: 4): Group treated with 12 iU botulinum toxin Group 7 (n: 4): Group treated with 18 iU botulinum toxin After 7 groups of rats were separated, the blood flow velocity was measured twice before and after the treatment with the spectral hand-Doppler method in vivo following right and left femoral artery dissection in each group. Following the dissection of two left and right femoral arteries of the rat, the femoral artery is excised 3 cm in length. After washing of the vessel segment and lumen with saline physiology, 7 piece 2 mm wide ring vascular structures are obtained and taken in separate petri dishes. The diameters of the chambers were measured and recorded. Findings: In the flow velocity measurements with the hand Doppler, 12 and 18 iU doses of BTx-A were found to be significantly increased in blood flow rate compared to the most commonly used papaverine in routine procedures. In addition, 6 iU dose of BTx-A had similar effects on the increase in blood flow rate of 2% and 20% of lidocaine, which are frequently used in the routine of BTx-A; The 12 and 18 iU doses of BTx-A were found to be significantly increased in blood flow rate compared to the 2% and 20% lidocaine commonly used in routine procedures. In the measurements made, 12 and 18 iU doses of BTx-A were found to be significantly increased in vessel diameter compared to the most commonly used papaverine in routine procedures. In addition, 6 iU dose of BTx-A had similar effects on the increase in vessel diameter compared to 2% and 20% lidocaine, which are frequently used in the routine of BTx-A; The 12 and 18 UIU doses of BTx-A were found to be significantly increased in the vessel diameter compared to the commonly used 2% and 20% lidocaine in routine procedures. Results: As a result of the obtained findings, the effects of BTx-A on vasoconstriction have been shown to be superior to classical vasodilator agents; We think that they may be alternatives to other agents in intraoperative treatment protocols or they may be used together.