Ailevi akdeniz ateşi tanısıyla izlenen hastalarda perikard tutulumu ve kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pericardial involvoment and cardiac functions in pati̇ents with familial mediterranean fever
- Tez No: 458277
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA GÜRGÖZE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), tekrarlayan karın ağrısı, eklem ağrısı ve göğüs ağrısına ateşin eşlik ettiği, otoinflamatuar bir hastalıktır. Kronik enflamasyona sekonder kardiyovasküler tutulum olursa, mortalite ve morbidite üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Çalışma AAA'lı hastalarda kardiyak fonksiyonların ve perikard tutulumunun belirlenmesi amacı ile yapıldı. Ailevi Akdeniz Ateşi olan 99 hasta ve 24'ü kontrol grubundan oluşan prospektif bir çalışmadır. AAA olgularının yaş ortalaması 9,6 ± 3,7 yıl idi. AAA olgularında diastolik ve sistolik kalp fonksiyonlarının hem atak döneminde hem de kontrol grubuna göre önemli bir değişiklik göstermediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Familial mediterrean fever (FMF) is an autoinflammatory disease associated with accompanied by fever recurrent abdominal pain, joint pain and chest pain. If cardiovascular involvement develops secondary to chronic inflammation, it can be negative effective on mortality and morbidity. The this study was performed to determine the cardiac functions and pericardial involvement in patients with FMF. It is a prospective study including 99 patients with FMF and 24 controls. The mean age of the patients with FMF was 9.6 ± 3.7. It was found that there had been no important changes in diastolic and systolic functions in both the attack period and also when compared with the control group.