Hastaların ısı, basınç ve O2 saturasyonu gibi fizyolojik değişimlerinin algılanması ve izlenmesi
- Tez No: 45830
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hastalardaki fiziksel aktivitelerin ve biolojik sinyallerin, elektriksel sinyale dönüştürülmesi üzerine teorik açıklamalarda bulunan bu çalışmada, elektriksel sinyallerin bir PC ortamına aktarılması ve bu bilgilerin bir yazılım yardımıyla ekranda görüntülenmesi pratik olarak incelenmiştir. Bu noktada; halihazırda hastabaşı monitörü olarak kullanılan cihazlarla kıyaslama yapma imkanına ulaşılmıştır. Hastalardan alınan EKG, basınç ve ısı gibi sinyaller bir çevrim kartı ve yazılım kullanılarak PC ortamına aktarılmış ve monitörüze edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Alıcı, Hastabaşı Monitörü, EKG.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to detect and monitor the physiological variations of patients in intensive care units and operation rooms. Methods of converting almost all biological signals like ECG, arterial pressure and body temperature into electrical signals were presented. The monitorisation of biological signals on any type of screen was realised by the help of a software. These bed side monitors are currently being used in intensive care and operation rooms. KEYWORDS: Transducer, Bed Side Monitor, ECG.