Yakıt olarak bazı bitkisel yağların diesel motor performansına etkileri
The Effects of some vegetable oils as fuel on diesel engine performance
  1. Tez No: 45829
  2. Yazar: AKRAM A. MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
1 1 ÖZET Doktora Tezi YAKIT OLARAK BAZI BİTKİSEL YA?LARIN DİESEL MOTOR PERFORMANSINA ETKİLERİ Akram A. mohammed Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1995, Sayfa ; 153 Jüri ; Prof.Dr.Doğan ERDO?AN : Prof.Dr.Bİ lge ERDİLLER : Prof.Dr.Mehmet Arif EROL Bu araştırmanın amacı, yakıt olarak kullanılan mısır özü, ayçiçeği ve soya yağlarının küçük güçlü bir diesel motor performansına etkilerin incelemek ve uygulunabilirliiğini belirlemektir. Bu amaçla, direkt püskürtmeli, 4 - zamanlı 5.5 kW anma gücünde bir diesel motoru, materyal olarak kullanılmıştır. Yakıt olarak bitkisel yağlar saf olara ve diesel yakıtıyla % 50 oranınında karıştırılarak kullanılmıştır. Ayrıca, diesel motorun püskürtme avansı değişitrilerek saf yağlar yakıt olarak kullanılmıştır. Son olarak, yakıt olarak bitkisel yağlar önısıtmaya tabi tutularak kullanılmışlardır. Denemelerde devir sayısına bağlı olarak, motor dönme momenti ve yakıt tüketimi ölçülmüştür. Yapılan hesaplamalarla, güç, özgül yakıt tüketimi ve toplam verim değerleri de belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre, en uygun çalışma koşulları belirlenmiştir. Buna göre, 90 °C ön ısıtmaya tabi tu tulan saf bitkisel yağlarla çalışmada ve diesel yakıtıyla % 50 oranında karıştırılan yağlarla elde edilen performans değerlerinin, diesel yakıtıyla elde edilen değerlere yakın olduğunu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Diesel motor, içten yanmalı motor, yakıt, bitkisel yağlar, motor performansı, dönme moment, güç, yakıt tüketimi, özgül yakıt tüketimi, toplam verim.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD. Thesis THE EFFECTS OF SOME VEGETABLE OILS AS FUEL ON DIESEL ENGINE PERFORMANCE Akrast A. MOHAMMED Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor i Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1995, Page y 153 Jury : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN ', Prof.Dr.Bi Ige ERDiLLER i Prof.Dr.Mehmet Arif EROL The objective of this study is to determine the feasibility and examine the effects of corn, sunflower and soybean olis used as fuel on the performance of a small power diesel engine. For this purpose a diesel engine of a rated power 5.5 kw having direct inject in and four storke cycle was used. Firstly, a blend of % 50 vegeteble oil and direct diesel fuel, neat vegetable oil direct and by changing the injection timing of diesel engine and at last preheated vegetable oil was used as fuel. During the tests, torque and fuel consumption were measured with respect to the engine speed. The brake power, brake specific fuel consumption and brake thermal efficiency values were also calculated. Basing on the eveluations,the most appropriate working conditions were determined. Accordingly, the performace values obtaind by 90 °C preheated vegetable oils and % 50 vegetable oil - diesel fuel mixture were found to be closely similar to those of diesel fuel. KEY WORDS i Diesel engine, Ic-engine, fuel, vegetable oil, engine performace, torque, power, fuel consumption, specific© fuel consumption, thermal efficiency