Mihallıççık (Eskişehir) çevresindeki listvenitlerin jeolojisi ve jeokimyası
  1. Tez No: 45834
  2. Yazar: ALİ REÇBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MİHALIÇÇIK (ESKİŞEHİR) ÇEVRESİNDEKİ LİSTVENİTLERİN JEOLOJİSİ VE JEOKİMYASI ALİ REÇ8ER ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİ?İ ANABİL İM DALI 1995, Sayfa: 9h Danışırım: Doç. Dr. Şükrü KOÇ Prof. Dr. Ahmet AYHAN Doç. Dr. Taner ÜNLÜ İnceleme alanında yaşlıdan-gence doğru sırasıyla, uyumsuz olarak şu birimler yüzeylenmektedir: Jura Öncesi yaşlı serpantinitler, Jura-Kretase yaşlı kireçtaşlanndan oluşan Kömürlük Formasyonu, Höyüklü Formasyonuna ait Miyosen yaşlı kumaşları ve Holosen yaşlı alüvyonlar. Serpantinlerden ve bunların hidrotermal alterasyonu sürecinde gelişen kayaçlardan derlenen örneklerde yapılan mineralojik-petrografik ve jeokimyasal çalışmalar dikkate alındığında, inceleme, alanında iki farklı alterasyon kayacı gelişimi belirlenmiştir. Listvenit-1 ve Listvenit-2 olarak adlandırılan bu kayaçlardan, Ustvenit-1 taze kayaca ait elek dokusu ve olivin reliktlori bulunduran, Mg-Ca' ca zengin kayaç olup, serpantinıt ile kontak halinde bulunmaktadır. Listvenit-2 kayacı ise Listvenlt-1 ile tedrici geçişli dokanak halinde bulunmakta, tamamen silisle.şmiş olan bu kayaç pirimer kayaça ait kalıntılar içermemektedir Yapılan maden mikroskobisi, XRD ve SEM çalışmaları sonucuna göre listvenitlerd-^ opak minerallerden kromit, hematit, limonit ve pirit belirlenmiştir. Bu mineraller kıymetli metal elementleri açısından sterildir. Kıymetli metallerden nikel, listvanit örneklerinin büyük bölümünde %0. 05-0.23 oranında bulunurken, bir örnekte %3.74 gibi yüksek bir değerde belirlenmiştir. Listvonit örneklerinin 8 tanesinde %0. 004-0. 01 arasında değişen oranlarda Co' a rastlanmıştır. Au Fire-Assey yönteminde dedeksiyon limitinin (0.004 g r/tun) altında kaldığından, hiç bir örnektegörülememiştir. Ag ise serpantinitte 3 örnekte 3.7 gr/torı, 3.9 gr/ton, 4.9 gr/ton ve listvenitte bir örnekte 3.5 gr/ton miktarlarında bulunmuştur. Bu değerlere göre Ni elementi listvenitlerde asgari işletme sınırının üstünde bulunmuştur. Hiçbir örnekte rastlanılmıyan Au ve pek az örnekte düşük değer veren Co ve Ag ise ekonomik önemi olmayan elementler olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Serpantinit, Alterasyon, Listvenit, Eskişehir (Yunusemre).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATERS THESlS GEOLOGY AND GEOCHEMlSTRY OF LİSTVVAENİTES AROUND MİHALIÇÇIK (ESKİŞEHİR) AL! REÇBER GRADÜATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLİED SCİENCES, DEPARTMENT OF GEOLOGlCAL ENGİNEERİNG 1995, Page: 94 Dam şıran: Assoc. Prof.Dr. Şükrü KOÇ Prof.-Dr. Ahmet AYHAN Assoc.Prof.Dr.Taner ÜNLÜ The follovving stratigraphical units ttom bottom to top crop out in the study area : Pre-Jurassic serpentinites; Kömürlük formation, composed of iimestone of Jurassic- Cretaceous age; sandstones of Höyüklü formation of Miocene age, and alluvium of holocene age. __Two different types of alteration product named as Listwaenite-1 and Listwaenite-2 were recognized based on the mineralogical, petrographical and geochemical analyses on the rock samples collected from serpentinites and their by products through hydrothermalalteration processes. Listwaenite-1 is an relict-olivin bearing Mg-rich rock with a mesh~texture, characteristic for fresh rocks, and in contact with serpentinite. Listwaenite-2 is totally silicified ; bears remnants of primary rock and presents gradational transition with Listwaenite-1. Opoque minorals of ch,0,nf(e, hematite, hwüe, find pyrite were cfetedc-d in îisfv/aenites through ore-mîcıoscopy, XRD,'and S!£M önslyses. No precious melal eteıpenfs were cfcfected iü theso opaque mineff^s. Ni conient of a çjte&t majorily of üslv-aonitos \vws bet^eon 0.05 io 0.23 % vvhereas öne sarnpîe had Ni as high as 3.74 %. 8 samplos of lisivy^enite showed cobalt content ranging from 0.00^1 to 0.01 %. Au was bo!cw delection limit ( 0.004%) in the eyaminod 5.arnp!es. A0 cor^nî of ihrr-o i.o^c.utiniio ^^ v«s boUveen 3.7 to 4.9 cjr/ion and öne iistvvaenife samplo had 3.5 gr/ton. Tiıe Ni content of Iha examınecf sampfes was above the ext,ac(ion limit. Au, Co, and Ağ contents wete ali below the extrac(ion limit. Keywords :, Sc-rponiinife, Hydroihemıal alferallon, Lfsf\vaeni(e, Eskişehir (Yunusemre)