Hemodiyaliz ve hemodiyafiltrasyon uygulamalarının monosit alt grupları, TLR ekspresyonu ve proinflamatuar sitokinler ile ilişkisi
Associated of hemodialysis and hemodiafiltration with monocyte subgroup, TLR expression and proinflammatuar cytokines
  1. Tez No: 458343
  2. Yazar: DEMET KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nefroloji, Allergy and Immunology, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) sürecinde kronik enfeksiyonların varlığı ve diyaliz ilişkili faktörler morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biri olan enflamasyonun artmasına neden olmaktadır. Kronik enflamasyon öncelikle doğal bağışıklık sistemi hücrelerini aktive etmekte ve Toll benzeri reseptör (TLR) sinyalizasyonu ya da kompleman aktivasyonu gibi mekanizmalar yoluyla C-reaktif protein (CRP) ya da Tümör nekrozis faktör alfa gibi proenflamatuar belirteçlerin salgılanmasını uyarmaktadır. Prediyaliz kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastaları ve diyaliz tedavisi altında olan hastalarda meydana gelen kronik enflamasyona karşı gelişen doğal immün yanıtta monosit alt grupları ve temsil edilen TLR'ler hakkında veriler sınırlıdır. Çalışmamızda akım sitometrisi ve Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemleri ile sağlıklı kontroller ve prediyaliz KBY hastaları ile karşılaştırarak hemodiyaliz ve hemodiyafiltrasyon uygulamalarının mevcut kronik enflamatuar durum ve doğal immün yanıt sürecinde yer alan monosit alt grupları ile temsil edilen TLR'ler ve TNF- alfa oranları üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda KBY hastalarında kronik enflamasyonun varlığı ve diyaliz ilişkili faktörlerin de buna önemli derecede katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Monosit alt grupları ve TLR temsilinde gösterilen değişiklikler kronik enflamasyonun doğal immün yanıtı kontrolsüz olarak uyardığını ve bu uyarımın gerek monosit alt grupları arasındaki oransal dengeyi bozarak gerekse TLR'lerin işlevlerinde ya da temsil edilmelerinde bozukluklara sebep olarak doğal immün yanıtı olumsuz etkilediğini düşündürmektedir. Ayrıca hemodiyafiltrasyon uygulanan hastalarda proenflamatuar belirteçlerde gösterilen azalma hemodiyafiltrasyonun diyaliz hastalarının yaşam standartlarını yükseltmek konusunda umut verici bir tedavi şekli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Presence of chronic infections in chronic kidney disease (CKD) and dialysis related factors cause the increase of inflammation, which is one of the leading causes of morbidity and mortality. Chronic inflammation primarily activates the innate immune system cells, and stimulates the secretion of proinflammatory markers such as C- reactive protein (CRP) or tumor necrosis factor alpha (TNF alpha) through toll like receptor (TLR) signaling or complement activation mechanisms. The data of the monocyte subgroups and expressed TLRs in the innate immune system response, which develop against chronic inflammation in patients with predialysis CKD and in patients who undergo dialysis treatment, are limited. We aimed to investigate the effects of hemodialysis and hemodiafiltration practices on chronic inflammatory state and monocyte subgroups, TLR expression and serum level of TNF alpha which are involved in the innate immune response process by the comparison of healthy controls and predialysis CKD patients using the flow cytometry and Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA). Our study showed that presence of chronic inflammation in chronic kidney disease patients and the factors associated with dialysis also significantly contributed to chronic inflammation. The changes in monocyte subgroups and TLR expression suggested that chronic inflammation stimulated the uncontrolled innate immune response, and this stimulation negatively affects the innate immune response both by disrupting the proportional stability between monocyte subgroups and causing dysfunction of TLRs. In addition, the decrease of proinflammatory markers in patients undergoing hemodiafiltration suggest that hemodiafiltration may be a promising treatment option in improving the living standards of dialysis patients.