Curcumin ve hidroksiürea' nın gen düzenleyici ve anti-anjiyogenik etkilerinin meme kanseri hücre hattında araştırılması
Investigation of anti-angiogenic and gene regulatory effects of curcumin and hydroxyurea in breast cancer cell line
  1. Tez No: 458368
  2. Yazar: GÜLER GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASEMİN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Anjiyogenez, lokal tümör büyümesini etkileyerek meme kanserinin metastazı ve gelişiminde önemli rol oynar. Toksik olmayan ve kemo-direnç göstermeyen anjiyogenezi inhibe eden ajanların geliştirilmesi önem taşımaktadır. Çalışmamızda MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları ile MCF-10A normal meme hücre hattında curcumin, bevacizumab ve hidroksiürenin tek başlarına ve kombine kullanımlarında anti anjiyogenik etkinliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Curcumin, hidroksiüre ve bevacizumab'ın hücre canlılığı üzerinde zamana ve doza bağlı etkisini araştırmak için Curcumin, 40 μM ve 50 μM; bevacizumab 250 μg/mL ve 350 μg/mL; hidroksiüre 1 mM ve 3mM konsantrasyonlarında 24, 48 ve 72 saat inkübasyon sürelerinde MDA- MB-231, MCF-7 ve MCF-10A hücre hatlarında denendi. Sitotoksik etki WST-1 testi ile ölçüldü. 72 saat inkübasyon sonunda graphpad prism programı ile curcumin, bevacizumab ve hidroksiürenin IC50 değerleri hesaplandı. İlaç kombinasyonlarındaki sinerji ve kombinasyon indeks (CI) CalcuSyn yazılımıyla hesaplandı. Hücrelere uygulanan ajanların hücre migrasyonu üzerindeki etkisi Scratch Assay uygulamasıyla değerlendirildi. Hem sinerjistik etki hem de
Özet (Çeviri)
Angiogenesis plays an important role towards the development of and metastasis for breast cancer by affecting the local tumor growth. It is important to develop angiogenesis inhibiting agents that is non-toxic and non-chemoresistant. The aim of this study is to comment the anti-angiogenic effectiveness of curcumin, bevacizumab and hydroxyurea, alone or combined together, in the MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines with MCF-10A normal breast cell line. Curcumin, concentrating at 40 μM and 50 μM, bevacizumab, concentrating at 250 μg/mL and 350 μg/mL, hydroxyurea concentrating at 1 mM and 3mM were treated in MDA- MB-231, MCF-7 and MCF-10A cell lines during24, 48 and 72 hours. Cytotoxic effect was measured by WST-1 test. IC50 values of curcumin, bevacizumab and hydroxyurea were calculated with graphpad prism programme after 72 hours incubation. Synergy and combination index (CI) in drug combinations were investigated with CalcuSyn software. Migration of cells were determined with scratch assay. Combination groups which have both synergistic effect and