Annesinde şizofreni hastalığı bulunan kişilerin zihin kuramı işlevleri açısından kardeşinde şizofreni bulunanlar ile karşılaştırılması
Comparison of theory of mind functioning between offsprings and siblings of female schizophrenia patients
- Tez No: 458370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarının birinci derece yakınlarında Zihin Kuramı (ZK) işlevlerinde kusurlar olduğu bildirilmiştir. Litearatürde, ZK kusurlarının hastaların birinci derece yakınları arasında karşılaştırıldığı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı, kadın şizofreni hastalarının kardeşlerinde ve çocuklarında ZK işlevlerinin karşılaştırılması ve nörobilişsel işlevler ile ZK ilişkisinin incelenmesidir. Metod: Araştırmanın örneklemi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kliniklerinde Şizofreni tanısı ile izlenen kadın hastaların SCID-I kullanılarak herhangi bir tanı almayan 31 çocuğu, 29 kardeşi ve birinci derece yakınlarında Şizofreni Spektrum Bozukluğu olmayan 28 sağlıklı kontrolden (SK) oluşmaktadır. ZK işlevlerini ölçmek için Gözlerden Zihin Okuma Testi, İma Testi ve Gaf Testi kullanılmıştır. Nörobilişsel işlevler Wisconsin Kart Eşleme Testi(WKET), Sayı Menzili Testi(SMT), Corsi Block Testi, İz Sürme Testi(TMT-A/B), Sayı Sembol Testi, Stroop Testi, Sözel Bellek Süreçleri Testi(SBST) ile ve şizotipal kişilik özellikleri ise Şizotipal Kişilik Ölçeği (ŞKÖ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to examine Theory of Mind (ToM) functioning in siblings and offsprings of female Schizophrenia patients, to compare ToM performance with healthy controls (HC) and to examine the relationship between neurocognitive (NC) functions and ToM. Method: Subjects comprised 31 offspring of female Schziophrenia patients, 29 sibling of female Schziophrenia patients from Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry and Neurology Clinic and matched 28 controls without a family history of any psychotic or affective disorders. SCID-I inventory, Schizotypal Personality Questionnaire (SPQ), ToM measures (Reading the Mind in the Eyes Test, Hinting Task, Faux Pas Test) and neuropsychological tests(WCST, Digit Span, Corsi Block, Digit Symbol, Rey Auditory Verbal Learning Test, TMT A-B, Stroop Test) are applied to all groups.