Opioid idame tedavisindeki kadın hastalar ile opioid kullanım bozukluğu olmayan kadınların cinsel işlev bozukluğu ve travmatik yaşantılar açısından karşılaştırılması
Comparision of sexual dysfunctions and traumatic experiences between women on opioid maintenance therapy and women without opioid use disorder
  1. Tez No: 458371
  2. Yazar: RUKEN AĞAÇHANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN İZGİ ALNIAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızda opioid kullanım bozukluğu olan kadınlarda çocukluk çağı travmatik yaşantılarının cinsel işlev bozuklukları (CİB) ile ilişkili olabileceği varsayımından yola çıkılarak, opioid kullanım bozukluğu olup en az 1 aydır opioid idame tedavisi (OİT) devam eden kadınlarda çocukluk çağı travmalarının CİB ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve genel popülasyondaki kadınlar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında, araştırma kriterlerini karşılayan, DSM-5 tanı ölçütlerine göre opioid kullanım bozukluğu tanısı almış ve halen hastanenin Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'ne (AMATEM) bağlı hizmet veren Opioid İdame Tedavi Merkezi'nde (OİTEM) OİT ile takip edilmekte olan 51 kadın ile herhangi bir madde kullanım bozukluğu olmayan 48 sağlıklı kadın dahil edilmiştir. Her iki gruba sosyodemografik veri formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) verilmiştir. Bulgular: OİT'deki kadınların cinsel işlevlerinin bütün alt gruplarda ve toplamda kontrol grubuna göre bozuk olduğu, bütün alt grupları ile birlikte çocukluk çağı travması görülme sıklığının kontrol grubuna göre yüksek olduğu görülmüştür. OİT'deki kadınlarda çocukluk çağı cinsel istismarının; cinsel işlevlerin iletişim, doyum, kaçınma, dokunma ve orgazm alt boyutlarında ve cinsel işlevlerin genel niteliğinde bozulma ile anlamlı derecede ilişkili olduğu ve bu kadınlarda, cinsel istismar ile depresyonun CİB'i yordadığı görülmüştür. Kontrol grubunda; fiziksel ihmal, duygusal istismar ve duygusal ihmal CİB ile ilişkili bulunmuş ve fiziksel ihmalin bu grupta CİB'i yordadığı görülmüştür. Sonuç: OİT'deki kadınlarda CİB'i yordayan faktörlerden birinin çocukluk çağı cinsel istismarı olduğu görülmüştür. Kadın madde kullanım bozukluğu hastaları ile ilgili daha kapsamlı araştırmaların yapılması, topluma ve madde kullanım bozukluğu olan erkek hastalara göre daha çok göz ardı edilen kadın hastaların tedavilerinde özel ihtiyaçlarının olabileceğinin öngörülmesi ve eşlik eden CİB ve travmatik yaşantı öyküsünün sorgulanmasının uygun tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, on the assumption that sexual dysfunctions may be associated with childhood traumatic experiences of women with opioid use disorder, we aimed to evaluate the relation between sexual dysfunctions and childhood traumatic experiences of women on opioid maintenance treatment for at least 1 month and to compare it with women in the general population. Method: Our study was conducted with an adult sample of 51 women who were on opioid maintenance treatment between February and July 2016 in Bakırkoy Training and Research Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Alcohol and Drug Research, Treatment and Education Center (AMATEM) in İstanbul and 48 healthy women as control group. Participants were evaluated with the sociodemographic data form, the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ; 28-item version), the Beck Depression Inventory (BDI), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Results: It has been detected that; women on opioid maintenance treatment had higher rates of sexual dysfunction and childhood traumatic experiences than the control group. Subscale scores of noncommunication, dissatisfaction, avoidance, nonsensuality, anorgasmia and total scores of sexual dysfunction were significantly related to childhood sexual abuse. Sexual dysfunction was predicted by childhood sexual abuse and depression in women on opioid maintenance treatment. Sexual dysfunction was significantly related to physical and emotional neglect and emotional abuse; whereas sexual dysfunction was predicted by physical neglect in the control group. Conclusion: One of the predictive factors of sexual dysfunction in women on opioid maintenance treatment was found to be childhood sexual abuse. It has been considered that, it is important to evaluate co-occurring problems such as sexual dysfunction and traumatic experiences for these women and further research is needed to evaluate the circumstances and special needs of female drug users for developing effective therapeutic strategies.