Kanser tanısı almış çocukların yaşam kalitesi: çocuk ve ebeveyn değerlendirmesi
Quality of life children with cancer diagnosis: evaluation of children and parent
  1. Tez No: 458377
  2. Yazar: MERVE BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma, kanser tanısı almış çocukların yaşam kalitelerini, çocuk ve ebeveynlerinin bildirimleri ile belirlemek ve yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri saptamak amacıyla, bir üniversite hastanesi çocuk onkoloji kliniğinde 56 çocuk, 56 anne ve 56 baba ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri,“Veri Toplama Formu”,“Kiddy-KINDL Küçük Çocuk Formu”,“Kiddy-KINDL Aile Formu”,“Kid-KINDL Çocuk ve Kiddo-KINDL Ergen Formu”,“Kid-Kiddo-KINDL Aile Formu”kullanılarak elde edildi. Elde edilen verilerin analizi için yüzde, ortalama ve standart sapma, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U testi, post hoc Tukey testi, student-t testi ve spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The current study, which aimed to examine quality of life in children diagnosed with cancer using child and parent reports and to determine factors affecting quality of life, was conducted with 56 children, 56 mothers, and 56 fathers at the a university medicine pediatric oncology clinic. Data was collected using the“Data Collection Form”,“Kiddy-KINDL Child Form”,“Kiddy-KINDL Family Form”,“Kid-KINDL Child and Kiddo-KINDL Adolescent Form”, and“Kid_Kiddo-KINDL Family Form”. Data was analyzed using percentages, means and standard deviations, the Kruskal Wallis Analysis of Variance, the Mann Whitney U test, the post hoc Tukey test, the student t-test, and Spearman correlation analysis.