Contribution of spinal 5-HT5A receptors in antinociceptive effects of systemically administered cannabinoid agonist win 55,212-2 and morphine
Sistemik uygulanan kannabinoid agonisti wın 55,212-2 ve morfinin antinosiseptif etkilerinde spinal 5-HT5A reseptörlerinin katılımı
- Tez No: 458381
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUGÖL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kannabinoidlerin ve opioidlerin antinosiseptif etkileri yüzyıllardır bilinmektedir. Serotoninin ve reseptörlerinin de nosisepsiyonda önemli roller oynadığı gösterilmiştir. Buna karşılık, kannabinoidlerin ve opioidlerin antinosiseptif etkilerine spinal 5-HT5A reseptörlerinin katılımı ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Araştırmamızda kannabinoidlerin ve opioidlerin antinosiseptif etkilerinin henüz tam olarak aydınlatılamamış kısımlarına katkı sağlamak amaçladık.“Hot plate”ve“tail flick”testleriyle nosiseptif ağrı oluşturduğumuz Balb/c farelere kannabinoid agonisti WIN 55,212-2 ile morfin'in i.p. olarak 1, 3, 10 mg/kg dozlarında uygulanması belirgin antinosiseptif etkinlik ortaya çıkarttı. Daha sonra bu agonistlerden 10 dakika önce selektif 5-HT5A reseptör antagonisti olan SB-699551'i (10 nmol/fare) i.t. olarak uygulandı. SB-699551, WIN 55,212-2 ve morfin'in oluşturduğu antinosiseptif etkiyi belirgin şekilde azalttı. Ayrıca,“rotarod”testi ile değerlendirildiğinde WIN 55,212-2 10 mg/kg dozunda farelerin motor koordinasyonlarını bozdu, morfin'in ise artan dozlarında bu fonksiyonu etkilemedi. Bulgularımız WIN 55,212-2 ve morfin'in antinosiseptif etkilerine spinal 5-HT5A reseptörlerinin katılımının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The antinociceptive effects of cannabinoids and opioids have been known for centuries. Serotonin and its receptors are also known to play important roles in nociception. However, contribution of spinal 5-HT5A receptors in antinociceptive effects of cannabinoids and opioids have not been studied. We conducted this study to clarify mechanisms of actions of the antinociceptive effects of cannabinoids and opioids. WIN 55,212-2, a cannabinoid agonist, and morphine exerted significant antinociceptive effects at 1, 3, and 10 mg / kg doses in Balb/c mice in both hot plate and tail flick tests. Then we administered the selective 5-HT5A receptor antagonist SB-699551 (10 nmol/mouse) intrathecally 10 minutes before the agonists. SB-699551 significantly reduced the antinociceptive effect of both WIN 55,212-2 and morphine. In the rotarod test, WIN 55,212-2 disrupted the motor coordination at the dose of 10 mg/kg, while morphine did not affect this function at any doses. Our findings show that spinal 5-HT5A receptors are involved in the antinociceptive effects of WIN 55,212-2 and morphine.