Diyabeti olan ve olmayan kadınların cinsel fonksiyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual function among women with or without diabetes
- Tez No: 458380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, diyabeti olan ve olmayan kadınların cinsel fonksiyon durumlarını karşılaştırmak amacıyla planlandı. Araştırma, bir üniversite hastanesinde Eylül 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında diyabet polikliniğine başvuran 30 tip 1 diyabetli ve 30 tip 2 diyabetli kadına ve polikliniğe hasta yakını olarak gelen ve hastanede çalışan 30 sağlıklı kadına uygulandı. Veriler,“Veri Toplama Formu”ve“Kadın Cinsel İşlev Ölçeği”ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde p0,05). Tip 1 diyabetli kadınların açlık kan glikozu düzeyleri arttıkça cinsel isteğin azaldığı saptandı. Tip 2 diyabetli kadınların diyabet tanı süreleri arttıkça, cinsel yaşamlarında uyarılma sorunu yaşadıkları belirlendi. Tip 2 diyabetli kadınların, tokluk kan şekeri seviyeleri arttıkça, cinsel yaşamlarında daha az uyarılma, orgazm, doyum yaşadıkları ve daha fazla ağrı deneyimledikleri tespit edildi. Ayrıca, bu kadınların glikozillenmiş hemoglobin değerleri arttıkça, cinsel yaşamlarında daha az uyarılma ve orgazm deneyimledikleri saptandı. Sağlık profesyonelleri olarak hemşire ve hekimlerin diyabetin cinsel sağlık üzerindeki etkilerine yönelik farkındalıklarının arttırılmasını, rutin kontrollerde diyabetli kadınların cinsel sağlık durumları hakkında düzenli olarak değerlendirmelerin yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to compare the sexual function of women with and without diabetes. The study was conducted 30 women with type 1 diabetes, 30 women with type 2 diabetes in an university hospital of diabetes policlinic and 30 women without diabetes of the relatives of the patient and hospital staff between the dates of September 2015-December 2016.“Patient Information Form”and“The Female Sexual Function Index”were used for data collection. p0,05). It was determined that as the fasting plasma glucose level of type 1 diabetes increased, the sexual desire decreased. It was determined that as women with type 2 diabetes duration of diabetes was increased they were had arousal problem in their sexual lives. It was determined that as the post-prandial glucose level of women with type 2 diabetes increased, they experienced less arousal, orgasm, satisfaction and more pain in their lives. It was found that as glycosylated hemoglobin of this women incerased, they experienced less arousal and orgasm in their life. We recommend increasing the awareness of nurses and doctors as a health professionals about the effects of diabetes on sexual health, regularly evaluating the sexual health status of diabetic women on routine controls.