Ratlarda methotrexate tarafından oluşturulan oksidatif karaciğer hasarı üzerine L-karnitin ve N-asetilsistein'nin etkileri
L-carnitine and N-asetylsysteine effects on oxidative liver damage created by methotrexate in rats
- Tez No: 458395
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, MTX ile oluşturulan deneysel akut karaciğer hasarına karşı L-karnitin (L-CAR) ve N-asetilsistein'nin (NAC) ayrı ayrı ve kombine verilmesinin koruyucu etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Deneysel çalışmaya her grubta 8 rat olacak şekilde, toplam 40 adet rat alındı. 1. Grup kontrol grubu olarak seçildi. 2.gruptaki (MTX grubu) ratlara ip olarak tek doz 20 mg/kg MTX, 3.gruba MTX+ NAC (500 mg/kg) verildi. 4. gruptaki ratlara MTX+L-CAR (150 mg/kg), 5.Gruptaki ratlara da MTX+ NAC +LCAR verildi. Çalışmanın sonunda (6. gün) ratlar genel anestezi eşliğinde sakrifiye edildi. Ratların kanları alındı ve karaciğer dokuları çıkarıldı. Kanda karaciğer enzimleri, karaciğer dokularında ise glutatyon peroksidaz (GPx), malondialdehid (MDA), myeloperoksidaz (MPO), süperoksit dismutaz (SOD) , nitrik oksit (NO) çalışıldı. TNF-, IL-1β, IL-6, IL-10 ise hem kanda hem de karaciğer dokusunda çalışıldı. Ayrıca karaciğer dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Serum ALT, total billuribin, ALP değerlerinde anlamlı fark izlenmemekle birlikte, AST düzeyi değerlendirildiğindeyse MTX'a L-CAR'nin tek başına eklenmesiyle AST düzeyinde belirgin düşme olduğu, ancak bunun da istatiksel olarak anlamlı olmadığı izlendi. Kan serumumda TNF- ve lökotrien düzeylerinde anlamlı değişiklik izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis study, we aimed to investigate that protective effects of separately and combined administration of L-Carnitine (L-CAR) and N-Asetylsysteine (NAC) against experimental acute liver injury induced by MTX. Material and Method: In experimental study, a total of 40 rats were included in each group to be 8 rats. Group 1 was selected as a control group. The rats in group 2 were given a single dose MTX 20 mg/kg as ip.. The rats in group 3 were given MTX+NAC (500 mg/kg).The rats in group 4 were given MTX+L-CAR (150 mg/kg). The rats in group 5 were given MTX+NAC+LCAR. At the end of the study (6th day) rats were sacrificed under the general anesthesia. Blood samples were taken of rats and their liver tissues were removed. Liver enzymes were studied in the blood. Glutathione peroxidase (GPx), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), superoxide dismutase (SOD) and nitric oxide (NO) in the liver tissue were studied. TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10 were studied both in blood samples and liver tissue. The liver tissues were also evaluated histopathologically. Findings : ALT, total billuribin and ALP in serum levels was not observed significant difference, additionally when AST level are evaluated, with the addition of L-CAR alone at MTX, AST level was significant decline, but it was not found to be statistically significant. Significant change in TNF-α and leukotriens in blood serum levels were not observed.