Dirsek eklem limitasyonunda proprioseptif nöromusküler fasilitasyon temelli germe ve statik germenin eklem hareket açıklığı, ağrı ve fonksiyona etkisi
The efficacy of proprioceptive neuromuscular facilitation stretching and static stretching on range of motion, pain and function in elbow limitation
- Tez No: 458402
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, dirsek eklem limitasyonunda Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) temelli germe ve statik germenin eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı ve fonksiyona etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 18-55 yaş arası, dirsek eklem limitasyonu olan gönüllü 30 olgu randomize edilerek 2 gruba ayrıldı: PNF Germe grubu ve Statik Germe grubu. PNF Germe grubu'na PNF germe, egzersiz ve soğuk uygulama; Statik Germe grubu'na statik germe, egzersiz ve soğuk uygulamadan oluşan program 12 seans uygulandı. Olgular, tedaviden önce ve sonra değerlendirildi. İstirahat, aktivite ve gece ağrısı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, ağrı eşiği algometre ile, aktif ve pasif EHA gonyometre ile, fonksiyonel durum Kol, Omuz ve El Sorunları (DASH) anketi ve Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (UEFI) ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile, yaşam kalitesi Kısa Form-12 ve hasta memnuniyeti Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavi öncesinde, gruplar arasında sosyodemografik ve klinik özellikler bakımından istatistiksel anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the efficacy of Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) stretching and static stretching on range of motion (ROM), pain and function in elbow limitation. Thirty voluntary patients with elbow limitation, aged between 18-55 years were randomly divided into two groups: PNF Stretching group and Static Stretching group. PNF stretching combined with exercise and cold application in PNF Stretching group, static stretching combined with exercise and cold application in Static Stretching group, were applied for 12 sessions. The patients were assessed before and after treatment. The pain on activity, at rest and at night was assessed with Visual Analog Scale (VAS). Pain threshold was assessed with algometer. ROM were assesed with universal goniometer. The functional status was evaluated by Disabilities Arm, Shoulder and Hand (DASH) and Upper Extremity Functional Index (UEFI). Kinesiophobia and quality of life were assessed with Tampa Scale for Kinesiophobia and Short Form-12, respectively. The Global Rating of Change was used to evaluate patient satisfaction. Before treatment, there is no significant difference between groups in terms of sociodemographic characteristics and clinical features (p>0.05).