Semptomatik kalp yetersizliği hastalarının hemşirelik bakımında gordon'un fonksiyonel sağlık örüntüleri modeli ve standart bakımın karşılaştırılması
A comparison of gordon's functional health patterns model and standard nursing care in symptomatic heart failure patients
- Tez No: 458401
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Deneysel olarak tasarlanan bu çalışma; semptomatik (sınıf II-IV) kalp yetersizliği hastalarının hemşirelik bakımında Gordon'un fonksiyonel sağlık örüntüleri (FSÖ) modelinin uygulanmasının taburculuk sonrası 30 günlük dönemde yaşam kalitesi, morbidite ve mortalite üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. 60 kontrol ve 60 deney olmak üzere toplam 120 kalp yetersizliği hastası çalışmaya alındı. Olgular küme randomizasyon yöntemine göre gruplarına atandı. İndeks yatış ile birlikte olguların ilk değerlendirmeleri yapıldı. Kontrol grubunda yer alan hastalara kliniğin standart protokolüne uygun hemşirelik bakımı verilirken; deney grubundaki hastalara Gordon'un FSÖ modeline uygun bakım verildi. Taburculuk sonrası her iki grupta yer alan hastalar 30 gün sonra kontrole çağırılarak tekrar değerlendirildi. Çalışmanın verileri demografik ve klinik veri toplama formu ve Minnesota kalp yetersizliği ile yaşam ölçeği kullanılarak toplandı. Her iki grubun demografik ve klinik bulguları benzer bulundu. Olguların yaş ortalamaları 60,6±13,3 olup, %83,3'ünü erkekler oluşturdu. İndeks yatış esnasında olguların çoğunun (%71,7) New York Kalp Cemiyeti (NYHA) sınıf IV oldukları belirlendi. Çalışmanın sonucunda; Gordon'un FSÖ modelinin taburculuk sonrası 30 günlük dönemde kalp yetersizliği hastalarının yaşam kalitesini arttırdığı, fonksiyonel kapasitelerinde (NYHA) iyileşme sağladığı, acile başvuru ve hastaneye yatışı azalttığı, mortalitede azalma sağlamakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı saptandı. Ayrıca 30 günlük olaysız sağkalımı arttırdığı ve çok değişkenli analizde bunu etkileyen bağımsız bir değişken olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This experimentally designed study aimed to investigate effect of application of Gordon's functional health patterns (FHP) model in nursing care of symptomatic (class II-IV) heart failure patients on quality of life, morbidity and mortality in the post-discharge 30-day. 60 in control and 60 in experimental group total of 120 heart failure patients were included in the study. The cases were assigned to groups according to the cluster randomization method. Initial evaluations of the cases were done on the index admission. In the control group nursing care was given according to the standard protocol of the hospital whereas in the experimental group nursing care was given in accordance with Gordon's FSO model. Patients in both groups were recalled for follow-up after discharge at 30th day. Data from the study were collected using a demographic and clinical data collection form and Minnesota living with heart failure questionnaire. Demographic and clinical characteristics of both groups were similar. 83.3% of the cases were male and mean age was 60.6±13.3. Most of the cases (71.7%) were in New York Heart Association (NYHA) class IV during the index admission. This study concluded that; nursing care provided with Gordon's FHP model improved quality of life and functional capacities (NYHA), reduced emergency room visit and hospital admission and though it wasn't statistically significant also reduced mortality in heart failure patients in the post-discharge 30-day. İn addition, it improved 30-day event-free survival and was found to be an independent predictor of this in multivariate analysis.