Periodontitisli bireylerde dişeti oluk sıvısındaki IL-1 Beta, IL-1Ra, IL-6, IL-17, IL-23, IL-33, IL-37 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of effect of IL-1 Beta, IL-1Ra, IL-6, IL-17, IL-23, IL-33 and IL-37 in subjects with periodontitis
- Tez No: 458418
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osteotropiksitokinlerin birçoğu (IL-1, IL-6) kemik hücrelerine olan etkilerine ilave olarak vücutta çeşitli etkilere aracılık eder. IL-1Ra klinik olarak sağlıklı periodontal dokularda ve dişeti oluğu sıvısında (DOS) gözlenmez. Yetişkin periodontitisli hastaların DOS'unda yüksek seviyelerde IL-1Ra ölçülmüştür. IL-17 T-helper hücreleri tarafından üretilen, inflamatuvar yanıtta rol oynayan bir sitokindir. IL-17'nin, IL-1β, TNF-α' yıregüle ettiği kanıtlandığından beri IL-17' ninperiodontitisin, bu sitokinlerin ve matrixmetalloproteinazların (MMP) artışında etkili olabileceği hipotezi de ortaya atılmıştır. Bizim çalışmamızda 17 agresifperiodontitisli (AgP) ve 17 kronik periodontitisli (KP) hastadan tedavi öncesi ve tedaviyi takiben 3 ay sonra periodontal indeksler alınmış ve dişeti oluğu sıvısı örnekleri toplanmıştır. Bu örnekler sağlıklı bireylerden alınan dişeti sıvısı örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Örneklerde belirlenen parametreler (IL-1 Beta, IL-1Rantagonisti, IL-6, IL-17, IL-23, IL-33, IL-37) değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon-U testi ile yapılmıştır. Klinik ve immunolojik parametrelerin birbirleri ile ilişkisi Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Böylece yıkım mekanizmasında rol alan markerların ve onların düzenlenmesinin terapötik değeri olabilir mi sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmamızın sonucunda tedavi sonrası GAgP ve KP grubunda IL-1β seviyelerinde anlamlı olarak azalma gözlenirken, KP grubunda IL-1Ra seviyelerinde artış gözlenmiştir. KP grubunda IL-1β ve IL-1Ra konsantrasyonları arasında anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. IL-37 seviyelerinde gruplar arası anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Many ofthe cytokines (IL-1, IL-6), in addition to the effect onbone cellsmediatevarious effectsin the body. IL-1Rais not detected inclinically healthyperiodontal tissues andinthe gingival crevicular fluid(GCF).Whereasinadultperiodontitispatients,DOSwas measuredhigh levels of IL-1Ra.Since it was evidenced that IL-17 regulated IL-1, TNF-α, the hypothesis that also, IL-17 may be effective increasing periodontitis, IL-1, TNF-α and matrix metalloproteinaz (MMP) has been proposed. In our study, periodontal index will be sampled from 17 aggressive and 17 chronic periodontitis subjects before treatment and 3 months after treatment and also gingival cervicular fluid samples will be collected. These samples will be compared by gingival cervicular fluid samples form healthy ones. In these samples, predetermined parameters such as IL-1, IL-1Ra, IL-6, IL-17, IL-23, IL-33, IL-37, will be evaluated. For comparisons between different groups MANN Whitney U test; for internal comparisons Wilcoxon U test has been conducted. The relation between the clinical and immunological parameters is evaluated by Spearmen correlation analysis. In that way, it has been questioned whether markers in bone resorption mechanism or their regulation has a therapeutic value or not. Finally, IL-1β levels were decreased signifaicantly in both treatment groups, while IL-1Ra levels were increased in CP group. There were statistically significant correlations between the concentration of IL-1β and IL-1Ra in subjects with chronic periodontitis. There were no statistically significant differences between the levels of IL-37 in subjects with generalized aggressive periodontitis, chronic periodontitis and healthy controls.