Ruhsal bozukluğu olan hastaların yakınlarına uygulanan duygusal gelişim psikoeğitim programının duygu yönetme becerisine ve bakım verici yüküne etkisi
The effect of an emotional development psycho-training program administered to the relatives of psychiatric patients on emotion management skills and caregiver burden
- Tez No: 458417
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, ruhsal bozukluğu olan hastaların bakım verenlerine uygulanan Duygusal Gelişim Psikoeğitim Programının (DGPP) duygu yönetme becerisine ve bakım verici yüküne etkisini belirlemek amacıyla randominize kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü deneysel araştırma deseninde yapıldı. Araştırmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesine bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde kayıtlı olan ve örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan toplam 61 bakım veren (deney:31, kontrol:30) katıldı. DGPP haftada 1 olmak üzere ardaşık 9 hafta boyunca uygulandı. Veriler, Hasta Yakını Bilgi Formu (Ön Test, Son test), Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği ve Bakım Verenlerin Yükü Envanteri ile DGPP öncesi, sonrası ve 3 ay izlem sonrasında toplandı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda T testi, tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş T testi kullanıldı. DGPP öncesi, deney ve kontrol grubundaki bakım verenlerin bireysel özellikleri, Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği ve Bakım Verenlerin Yükü Envanteri puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmayıp, gruplar birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
This is a randomized control group experimental study with repeated measurements intended to determine the effect of an Emotional Development Psycho-training Program (EDPP) administered to caregivers of psychiatric patients on emotion management skills and caregiver burden. The sample included 61 caregivers (experimental:31, control:30) registered at Community Mental Health Centers directed by Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Psychiatric Research and Training Hospital who met the inclusion criteria. The EDPP was implemented one session a week for nine consecutive weeks. The data were collected before and after the program and three months later using patient relative information form (pretest and posttest), Emotion Management Skills Scale and Caregiver Burden Inventory. The data were analyzed using descriptive analysis, chi square test, independent groups t test, repeated measurements one-way ANOVA, repeated measurements two-way ANOVA and Bonferroni corrected paired samples t test. Before the EDPP, personal characteristics of caregivers were similar, and there was no significant difference between their mean scores on the Emotion Management Skills Scale and Caregiver Burden Inventory. After the program and monitoring, there was a significant improvement in experimental group's emotion management skills, verbal expression of emotions, exact reflection of emotions, controlling negative body reactions, and coping and anger management skills.