Kamu hastane birliklerinde satın alma uygulamaları ve mal alımlarının değerlendirmesi: İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği örneği
Review of procurement applications and purchasing goods in public hospitals unions: Example of İstanbul Anatolian Northern Region Public Hospitals union
  1. Tez No: 458419
  2. Yazar: YUNİS TORBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HALUK ÖZSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kamu Hastaneleri Birliklerinin kurulmasıyla birlikte, Birliklere bağlı sağlık tesislerinin tıbbi sarf, ilaç, tıbbi cihaz ve demirbaş malzemeler ve sağlık hizmeti sunumu için gereken diğer ihtiyaçları Merkezi Satın Alma yöntemiyle toplu olarak karşılanmaya başlanmıştır. Sağlık tesisleri, yalnızca acil ihtiyaçlarını temin etmek için alınan izinler çerçevesinde belirlenen limitlere göre, ihale ve doğrudan temin yöntemiyle spesifik alanlarda alımlar yapmaktadırlar. Bu çalışmada; Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısındaki değişikliklerle sağlık tesislerinin ihtiyaçlarının tedarik edilmesine yönelik yapılan yeni uygulamaların kazanımları veya olumsuz yönleri hakkında fikir edinilmesi amaçlanarak, İstanbul İli Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği satın alma biriminde gerçekleştirilen mal alımı ihaleleri incelenmiştir. Birlik kurulduktan sonra sağlık tesisleri için yapılan toplu alımlarla, önceki bir yıllık dönemde Birliğe bağlı sağlık tesislerinin kendi satın alma birimlerince gerçekleştirilen mal alımı ihaleleri mukayese edilmiştir. Bu amaçla, incelenen Birliğin satın alma biriminden, geriye dönük olarak araştırılan tarih aralıklarını kapsayan belge taraması yapılmış ve ilgili otomasyon bilgi sistemlerinden gerçekleştirilen ihalelere ait veriler toplanmıştır. Kamu Hastaneleri Birliklerinde gerçekleştirilen toplu ihalelerin, malzemelerin temin edilmesinde uygulanan ihale usullerindeki yol açtığı değişiklikler, sağlık tesislerinde kullanılan malzemelerin standartlarına etkileri, sektörde faaliyet gösteren firmalara etkileri, malzemeleri temin etme sürelerine ve alım fiyatlarına etkilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuçta; sağlık tesislerinin ihtiyaçlarının, toplu olarak alınmasının malzemelerin tedarik sürelerinin uzamasına neden olması gibi olumsuzluklarının olduğu göze çarpmasının yanında, sağlık tesislerinde kullanılan malzemelerde standardizasyonun sağlanması ve toplu alımlarda malzemelerin temininde daha ekonomik fiyatlarla karşılaşılmasına etkili olması gibi avantaj içeren bulgulara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the establishement of Public Health Unions, the medical expenditure, drug, medical device and other medical equipments of the affiliated health institutions has been procured totally by central purchasing method. Local health institutions could purchase only their urgent needs by direct procurement procedures within certain limits under permission. In the present study, bids for purchasing goods in purchasing units of Istanbul city Northern Anatolia District Public Hospitals Union were invesitigated to have opinion about the advantages and disadvantages related to the new procurement applications of health institutions brought by restructuring in Ministery of Health organization under Transformation in Health Programme. Total purchases after the Union was established were compared with the the institutions' previous year's bids for purchasing goods. For this purpose, the documents about bids which were obtained from automation data systems of the investigated Union were analyzed retrospectively. The effects of total bids in Public Hospitals Unions on bidding procedures for purchasing goods, the quality standarts of equipments in health institutes, the companies, the procurement times and the prices were assessed. In conclusion, total procurements were found to increase the procurement time, on the other hand found to bring benefits in the standardization of the quality of equipments and in obtaining lower prices in total purchases.