Endometriyum kanser hastalarında ileri glikasyon son ürünleri reseptörü (RAGE) gen polimorfizmlerinin ve dolaşımdaki çözünür rage (SRAGE) düzeylerinin belirlenmesi
Detection of the receptor for advanced glycation end products (RAGE) polymorphisms and circulating soluble rage (SRAGE) levels in patients with endometrial cancer
- Tez No: 458420
- Danışmanlar: PROF. DR. REMİSE GELİŞGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İleri glikasyon son ürünleri reseptörü (RAGE)'nün çoğu hastalık yanısıra kanser progresyonu ve patogenezinde önemli rol oynadığı bildirilmektedir. RAGE'nin çözünür izoformu (sRAGE)'nun, RAGE aracılı patolojik etkilerin endojen inhibitörü olduğu gösterilmiştir. RAGE geni -374T/A ve Gly82Ser tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNPs) sırasıyla RAGE ekspresyonunu ve RAGE'nin ligand afinitesini artırdığı, sRAGE düzeylerini modüle ederek kanser gelişme riski ile ilişkili olabileceği ileri sürülmektedir. Bu tez çalışmasında, RAGE geni Gly82Ser ve -374T/A polimorfizmlerinin endometriyum kanseri ile ilişkisi ve dolaşım sRAGE düzeyleri üzerine olası etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Ayrıca endometriyum kanserinde diagnostik ve prognostik önemi araştırıldı. 45 endometriyum kanseri hasta ve 40 normal endometriyal dokuya sahip sağlıklı kontrol birey çalışma kapsamına alındı. Endometriyum kanseri hasta grubu klinikopatolojik özelliklerine göre alt gruplara ayrıldı. Çalışma gruplarından elde edilen DNA örneklerinde RT-PZR tekniği kullanılarak genotipleme yapıldı ve RAGE -374T/A ve Gly82Ser SNP analizleri gerçekleştirildi. Serum örneklerinde total sRAGE düzeyleri ELISA metodu ile tayin edildi. Hasta ve kontrol grupları arasında RAGE -374T/A ve Gly82Ser polimorfizmlerinin genotip dağılımları ve allel frekansları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Receptor for advanced glycation end products (RAGE) have been reported that associated pathogenesis and progression of various disease including cancers. Increasing evidence shows that soluble RAGE (sRAGE) physiologically inhibit the pathological effects mediated through RAGE. RAGE -374T/A and Gly82Ser single nucleotide polymorphism (SNPs) have been suggested to increase RAGE expression, function and activity, and associated with cancer risk by modulating sRAGE levels. The aim was to study the association between two SNPs (RAGE -374T/A and Gly82Ser) and endometrial cancer risk, and effect on sRAGE levels. Additionally, the diagnostic and prognostic importance of them were evaluated. 45 patients with endometrial cancer and 40 healthy controls (have normal endometrial tissue) were included in this study. Two RAGE polymorphisms (-374T/A and Gly82Ser) were determined by using RT-PCR and sRAGE levels were measured by ELISA. -374T/A and Gly82Ser allelic and genotypic frequencies did not statistically differ among studied groups.