Ratlarda adacık hücreleri ile kokültüre edilen luteal hücrelerin, hücre canlılığı, revaskülarizasyon ve immun yanıta etkileri
The effects of the luteal cells cocultured with islet cells on cell viability, revascularization and immune response in rats
- Tez No: 458433
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Diyabet tedavisinde çeşitli tedavi yöntemleri denenmiş olmasına rağmen, uzun dönem komplikasyonları önleyebilecek ve kişinin hayat standartlarını yükseltebilecek yeni tedavi yöntemleri aranmaya devam etmektedir. Bu alternatiflerden biri olan pankreas adacık hücrelerinin nakli, gelecek için diyabet tedavisinde bir umut olmaya devam etmektedir. Bu amaçla, luteal hücreler ve adacık hücreleri izole edilerek, hem ayrı ayrı hem de birlikte kültüre edildi. Hücrelerin birlikte inkubasyonunun 0. 48. ve 96. saatlerinde adacıklara canlılık ve glukoz stimülasyon testleri yapıldı, total insülin salınımları belirlendi, ayrıca luteal hücre ve kokültür medyumlarında progesteron, VEGF, bFGF ve IL-10 düzeyleri ölçüldü. Adacık hücre kültürlerinde de progesteron hariç diğer parametrelerin ölçümü yapıldı. Adacık hücrelerinde damarlanmanın başlayıp başlamadığı da CD 31 markırı ile belirlendi. Ayrıca, pratikte 48 saatlik bir kültürden sonra infüze edilen adacık hücrelerinin, luteal hücre salgılarının etkisiyle daha uzun süre kültüre edilebilirlikleri araştırıldı. Adacık hücrelerinin canlılığı ve fonksiyonelliğinin, luteal hücreler ile kültüre edilmiş grupta 48.
Özet (Çeviri)
Although various treatment methods have been tried in the treatment of diabetes, new treatment methods that could prevent long-term complications and improve people's living standards still continue to be sought. One of these alternatives is the transplantation of pancreatic islet cells, remain a hope to treat of diabetes for the future. For this purpose, luteal cells cultured separately and together with islet cells and the islets viability and glucose stimulation tests wperformed and total insulin secretion determined in the islet medium and cocultur medium, and progesterone, VEGF, bFGF and IL- 10 levels measured in luteal cell medium and cocultur medium at 0 th, 48 th and 96 th hours. Also, the latter prameters except progesteron measured in islet cell cultures at the same incubation time and CD 31 marker in islet cells determined for observing the revascularization. In addition, whether infused islet cells after 48 hours culture in practice, cultured more than 48 hours in culture by the effect of luteal cell secretion investigated.