Çürüksüz servikal lezyonlarda farklı materyaller kullanılarak yapılan restorasyonların klinik performansları ve diş eti sağlığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi: 12 aylık takip.
Gingival health and clinical performance evaluation of non carious cervical lesions restored with differnet materials: 12 month follow-up
- Tez No: 458434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR BAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, çürüksüz servikal lezyonların restoratif tedavisinde kullanılan altı farklı restoratif sistemin klinik performanslarını ve diş eti sağlığı üzerine etkilerini restorasyonlar yerleştirildikten sonraki 1. haftada ve 3., 6., 9., 12. aylarda değerlendirmektir.SingleBondUniversal ile FiltekUltimate ve FiltekUltimateFlow; FLBondII ile BeautifilII ve BeautifilFlowPlusF00; PrimeBondNT ile DyractXP ve Dyract Flowable üretici firmaların önerilerisi doğrultusunda, tek hekim tarafından 300 çürüksüz servikal lezyona uygulandı (n=50). Değerlendirmeler modifiye/USPHS kriterleri ve periodontal indeksler (cep derinliği ölçümü, gingival indeks, plak indeks) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate gingival health and clinical performance of six different restorative systems at noncarious cervical lesions (12 Month Follow-Up). The total of 300 noncarious cervical lesions were restored with SingleBondUniversal &FiltekUltimate; SingleBondUniversal&FiltekUltimateFlow; FLBondII&BeautifilII; FLBondII&BeautifilFlowPlusF00; PrimeBondNT&DyractXP; PrimeBondNT& DyractFlowable according to manufacturer's instructions (n=50).The restorations were evaluated clinically (within 1 week after placement and in every three months for one year) using modifiedUSPHS criteria and periodontal indexs (clinical probing depth, plaque index, gingival index) by two other examiners.