Tip 1 dm ratlarda adacık hücre nakli ile eşzamanlı olarak pankreas kaynaklımezenkimal kök hücre naklinin tedavi ediciözelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic characteristics of islet celltransplantation simultaneous with pancreatic mesenchymalstem cell transplantation in rats with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 570647
  2. Yazar: İLKNUR ÖZTÜRK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY DELİBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pankreas adacık hücre nakli, tip 1 diyabetli hastalar için yeni ve umut verici bir yöntem olmasına rağmen halen seçilmiş hastalarda uygulanan deneysel bir prosedürdür. Adacık hücrenaklinin başarısı, donörün özellikleri ve transplante edilen hücre kitlesiyle ilişkili bulunmuştur. Adacık hücreleriyle birlikte adacık hücrelerinin yaşam sürelerini uzatmaya yardımcı olacak ikinci bir hücre tipinin belirlenmesi adacık hücrelerinin sağkalımını artırmaya yönelik çalışmalardan biridir. İkinci hücre tipi olarak üzerinde en çok çalışılan hücre grubu mezenkimal kök hücre (MKH)'dir. Hem immünsupresif etkileri hem de multipotent farklılaşma potansiyelleri nedeniyle hücresel tedavilerde diğer kök hücre türlerinegöre daha çok tercih edilirler.Biz çalışmamızda in vivo tip 1 diyabetik ratlarda adacık hücre nakli ile eş zamanlı olarakpankreas kaynaklı mezenkimal kök hücre naklinin adacık canlılığı ve dolayısıyla diyabetintedavisine etkilerini araştırmayı amaçladık. Rat pankreas adacıkları izole edilip pankreaskökenli mezenkimal kök hücreler in vitro kültür ortamında çoğaltıldıktan sonra streptozosinile diyabetik yapılmış ratlara transplante edildi. Transplantasyon öncesi adacık hücrelerinincanlılığı floresein diasetat (FDA) ve propidyum iyot (PI) kullanılarak floresan mikroskobu iledeğerlendirildi. Adacık morfolojisi transplantasyondan 30 gün sonra deney gruplarındaki tümratlar sakrifiye edilerek değerlendirildi. Eş zamanlı adacık ve pankreas kökenli mezenkimalkök hücre transplantasyonu ile daha iyi glisemik kontrol sağlandı. Ayrıca pankreastakiortalama adacık hücre sayısı daha fazla saptandı.Bu çalışma eş zamanlı adacık ve pankreas kökenli mezenkimal kök hücretransplantasyonunun özellikle pankreasta, MKH'lerin hem pankreas mikroçevresini geliştiriphem de endojen pankreas kök hücrelerinin genişlemesini teşvik ettiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Although pancreatic islet cell transplantation is a new and promising method for type 1diabetic patients, it is still an experimental procedure performed in selected patientpopulation. Success of islet cell transplantation has been found to be associated with donorcharacteristics and transplanted cell mass. Determination of a second type of cell in additionto islet cells, which would prolong the survival of islet cells, is one of the studies performedfor the enhancement of survival of islet cells. Mesenchymal stem cells (MSC) are the cellgroup the studies have been mostly performed on. They are more frequently preferred incellular therapies than the other types of stem cell due both to their immunsupressive effectsand to their multipotent differentiation potential. The present study aimed to in vivo investigate effects of simultaneous transplantation ofpancreatic mesenchymal stem cell and islet cells on vitality of the islet cells thus on thetreatment of diabetes in type 1 diabetic rats. Rat pancreatic islets were isolated, pancreaticmesenchymal stem cells were augmented in in vitro culture media, and then they weretransplanted into the rats, which have been made diabetic by stereptozotocin. Pre-transplantation vitality of islet cells was evaluated by fluorescence microscope usingfluorescein diacetate (FDA) and propidium iodine (PI). Islet morphology was evaluatedfollowing sacrification of all rats in the experiment group 30 days after the transplantation.Better glycemic control was provided with simultaneous transplantation of islet andpancreatic mesenchymal stem cells. Moreover, the mean number of islet cells in the pancreaswas found higher.The present study corroborates that simultaneous transplantation of islet cells and pancreaticmesencymal cells both improves the microenvironment of MSCs particularly in the pancreasand encourages expansion of endogenous pancreatic stem cells.