Temel hareket eğitiminin 10 yaş lisanslı yüzücüler üzerindeki hazır bulunuşluk etkisinin incelenmesi
To examine the readiness effect of the basic motor training on 10 year old licensed swimmers
  1. Tez No: 458440
  2. Yazar: SELİM KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalıĢmada, temel hareket eğitiminin 10 yaĢ lisanslı yüzücüler üzerindeki müsabaka öncesi hazır bulunuĢluk etkisini incelemek amacı ile uygulanmıĢtır. Antropometrik ve motorik farklılıklar tespit edilerek, temel hareket eğitimi alan yüzücülerin performanslarına etkisini belirlemek ve hedefe yönelik antrenmanların uygulanması amaçlanmaktadır. Bu çalıĢma, Ġstanbul ilinde faaliyet gösteren 10 yaĢ grubu Galatasaray Spor Kulübü altyapı takımını oluĢturan erkek (6) ve kız (5) denek grubu ve erkek (8), kız (3) kontrol grubu üzerinde yapılmıĢtır.Toplam 22, erkek (13), kız (9) yüzücü, seçili antropometrik ve motorik 19 adet teste tabi tutulmuĢtur. Bu çalıĢma , 6 hafta süre ile haftada 3 gün, 60 dk. temel hareket eğitimi alan müsabık yüzücüler ile temel hareket eğitimi almayan müsabık yüzücülerin mesafe derecelerinin( yarıĢ önecesi performas düzeylerinin ve hazır bulunuĢluklarının ) karĢılaĢtırılmasıdır. Temel hareket eğitiminde denek grubuna 6 hafta içinde motorik özelliklerini geliĢtirici kara antrenmanları ve havuz antrenmanları programı uygunlanmıĢtır. Kontrol grubu ise sadece havuz antrenmanlarını yapmıĢlardır. ÇalıĢmada, yüzücülere 11 adet antropometrik ölçümler (uzunluk ve ağırlık ölçümleri, skinfold ölçümleri, çap ve çevre ölçümleri) ve 8 adet motorik ölçümler (oturarak sağlık topu atma testi, esneklik testi, 20 metre sürat testi, pençe kuvveti testi, dikey sıçrama testi, flamingo testi, iĢitsel reaksiyon ve pro agility testleri) uygulandı. Yüzücüler, en baĢta 100 metre serbest stil dereceleri alındı ve derecelerinde ki performanslarına göre denek ve kontrol grubu olarak ayrıldı. 6 hafta sonra denek ve kontrol grubuna ikinci bir ölçüm tekrar yapıldı. GeliĢimlerine bağlı olarak aralarındaki fark değerlendirildi. Ön test ve son testlerden sonra denek ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık ölçülmüĢtür. Toparlanan değerler Microsoft firmasının geliĢtirdiği Windows altında çalıĢan Excel paket programına veriler girildikten sonra, bu verilerin karĢılaĢtırılması için Excel‟deki elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programına aktarılmıĢtır. Tanımlayıcı istatistikleri için ''Descriptive, fark için ''Independent Samples Test'' kullanılarak analiz yapılmıĢtır. 10 YaĢ grubu temel hareket eğitimi almıĢ denek yüzücülerin boy uzunluğu değiĢkeni, vücut kitle indeksi değiĢkeni, 20 metre sürat değiĢkeni,triceps,medial calf,humerus çap ve supsaspinale arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuĢtur. Değerlendirme sonucunda; 6 haftalık temel hareket eğitimi alan denek grubunda, ön test ve son test sonuçlarında anlamlı fark belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the pre-race readiness of the 10-year-old licensed swimmers. It is aimed to determine the anthropometric and motor differences between the swimmers who have a primal movement training; to state the effects of these differences on the swimmers‟ performance, and to guide them to goal-oriented workout. This study is conducted on the 10-year-old infrastructure team of Galatasaray Spor Kulübü. The test group consists of boys (6) and girls (5) and the control group consists of boys (8) and girls (3). Total 22 swimmers (boys (14), girls (8) were subjected to 19 anthropometric and motor skill tests. This study is a comparison of the range rates (their pre-race performance rates and their readiness) of the contestant swimmers who had a primal movement training for 3 days in 6 weeks, 60 minutes a day, and the contestant swimmers who didn‟t haveany primal movement training. During the basic movement training , pool and land exercise programs which develop motor skills in 6 weeks were applied to the test group. However, the control group practiced only the pool exercises. In the study, there are 11 anthropometric measurements (length and weight measurements, skinfold measurements, diameter and perimeter measurements), and 8 motor skill measurements (throwing the med ball while sitting test, flexibility test, 20 meters speed test, grip test, vertical jump test, flamingo test, auditory reaction and pro agility test) were performed on the swimmers. The swimmers‟ free style in 100 meter dash were taken at first and according to their performance on their rates, they are separated as test and control groups. After 6 weeks, test and control groups are evaluated one more time. According to their progress their variation between them is determined. It is stated a meaningful variation between after the first and second evaluation. After the data‟s are entered to Excel Packaged Software by Windows which is enhanced by Microsoft, to compare these results, the data from Excel is relayed to SPSS 11.5 Packaged Software. For the determiner statistics, the analysis is carried out by using „Descriptive‟, for the difference „Independent Samples Test‟ was used to analyze the differences. Between the length variable, body mass index variable, 20-meter speed variable, triceps, medial calf, humerus diameter and suspanspinale of the subject swimmers, 0.05 significant difference was found. IV With the result of evaluation, it is stated a significant difference between the first and last tests in the test group having taken the six week training of basic actions.