Postpartum erken dönem emzirme başarısı ve ilişkili faktörler
Early postpartum breastfeeding success and associoted factors
  1. Tez No: 458448
  2. Yazar: DAMLA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı postpartum erken dönem emzirme başarısı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili sınırları içinde Özel bir Vakıf Hastanesinde 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında sağlıklı doğum yapan anneler oluşturdu. Örneklemi ise; 20 Mart 2015-20 Nisan 2015 tarihleri arasında gebeliğini sağlıklı şekilde sonlandırmış 100 anne oluşturdu. Çalışma verilerinin araştırmacı tarafından literatür taraması ve klinik deneyimler doğrultusunda hazırlanan“Anket Formu”,“Latch Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”ile toplandı. Çalışma öncesinde annelerden bilgilendirilmiş yazılı ve sözel onam alındı. Veriler alınan izinler doğrultusunda, araştırmacı tarafından telefon ile 15 dakika görüşülerek toplandı. Çalışmada postpartum erken dönemde annelerin yardım almadan emziremedikleri belirlendi. Latch skorunda en yüksek ortalamaya ise meme yapısı skoru sahipti. Latch Skorunu annenin eğitim durumu, doğum şekli, emzirme deneyiminin olması etkilememektedir. Annenin yaşı, bebeğin doğum ağırlığı, emzirme ile ilgili bilgi alma durumu ise Latch Skorunu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this Qualitative- descriptive approach in to establishe the breastfeeding nuccess in the early postpartum period and to evaluate the associated factors.The total population of this study was all the mothers who have had their healthy delivery in a private hospital foundation between the dates 1 January 2015- 31 December 2015. The target population (N=100) was the mothers who have already terminated their healthy pregnancy between the dates 20 March 2015- 20 April 2015. Data was collected in 15 minute by calling them with a verbal communication. A quesstionnaire that was prepared by the reseancher and“ Latch's breastfeeding diagnostic measurement tool ”used in this process. Before collecting this data a written permission was taken from the subject group. In the early postpartum period mothers couldn't nuccess in breastfeeding without taking any techniguel help from the midwives. The highest average level of Latch's score was about the structure of the breast. The educational levels of mothers, type of the delivery and breastfeeding experiences didn't have any effect on the Latch's score. The age of mothers, the weight of newborns and having know ledge about breastfeeding were the variables. That have an effect on Latch's score.