İnfertilite tedavisi gören kadınların depresyon düzeyleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişki
The relationship between the depression levels and the marital adjustment of the women on infertility treatment
  1. Tez No: 458449
  2. Yazar: ATİYE ELİF EĞİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALBENA GAYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, infertilite tedavisi gören kadınlarda depresyon, evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi ve depresyon, evlilik uyumunun sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma, Nisan 2015-Temmuz 2015 tarihleri arasında, İstanbul'da Anadolu yakasında özel bir hastanenin tüp bebek kliniğinde ve İstnabul'da Avrupa yakasında özel bir tüp bebek merkezinde infertilite tedavisi gören gönüllü kadınlara (n=228) sosyodemografik kişisel bilgileri içeren Sosyodemografik Anket Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Evlilik Uyum Ölçeği uygulanarak yapıldı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programından yararlanıldı. Kadınların depresyon düzeyleri ile evlilik uyumları arasında anlamlı (p< 0,000), r= -0,656 düzeyinde ve ters yönlü ilişki olduğu saptandı. Çalışmaya katılan kadınların Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması 10,38 + 9,66; Evlilik Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması ise 46,17 + 10,74 olarak bulundu. Sonuç olarak infertilitenin kadınları psikolojik olarak negatif yönde etkilediği ve bu durumun, kadınların evliliklerindeki uyumu etkilediği görüldü. Bu bağlamda infertil hastalara tedavi olanağı sağlayan kurum ve kuruluşlarda, infertilite tedavisi sürecinde kadınların yaşadığı depresyon düzeyini belirleyen çalışmalar yapılması ve sonuca göre gerekli olduğu düşünülen hastalara psikolojik olarak uzman yardımı verilmesi önerilebilir. Burada ebe ve hemşirelere düşen rolün önemi büyüktür. Kadınların evlilik uyumlarını ve psikolojik durumlarını desteklemeye yönelik girişimlerde bulunulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between depression, marital adjustment of the women receiving infertility treatment and the differentiation between depression, marital adjustment according to the sociodemographic variables. The research was run on women (n=228) receiving infertility treatment in a private hospital in Anatolian regian and a private IVF Center in European regian by using sociodemographic survey form, Beck Depression Scale and Marital Adjustment Scale. The data was collected between April 2015-July 2015. SPSS 21.0 software was used for data analysis. There was a significant and inverse relationship (r = - 0,656; p < 0,000) between depression marital Adjustment of the women whereas the point average of Beck's Depression Scale of the women was found to be 10,38 + 9,66, while the point average of Marital Adjustment Scale was found to be 46,17 + 10,74. In conclusion, it is seen that the infertility negatively effects the women psychologically and such case effects the marital adjustment of women. In this context, the studies determining the depression levels of the women during the infertility treatment process must be carried out at the institutions and organizations providing the infertile patients with treatment opportunities and, depending on the outcome, professional psychological support may be suggested for the patients considered to be in need of such support. At this point, the role of the midwives and the nurses is crucial. Taking the steps intended for supporting the marital adjustment and psychological states of the women may be suggested.