Televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlalinden doğan manevi tazminat davası
Non-pecuniary case arising from violation of personality via television
- Tez No: 458518
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Televizyon yoluyla verilen bir haber veya eleştiri bir kimsenin kişilik değerlerini ihlâl edilebilir ve bu ihlâl fiili, kişilik hakkı üzerinde olumsuz bir etki doğurabilir. Böyle bir durumda, kişilik hakkı, ihlâl edilen kimse TMK m. 24'e göre hâkimden saldırıda bulunanlara karşı korunmasını, özellikle de TMK m. 25/3'e göre kendisine manevi tazminat ödenmesini talep edebilir. Aynı şekilde, Türk Borçlar Kanunu da bedensel zarar veya ölüm halinde zarar görenin veya ölenin yakınlarının uğradığı manevi zararın tazminini özel hüküm niteliğindeki TBK m. 56 ile kişilik hakkı ihlâlinden doğan manevi tazminat isteme hakkını da genel hüküm niteliğindeki TBK m. 58 ile korunmuştur. . Televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlâlinden doğan manevi tazminat davası; gerçek veya tüzel bir kişinin kişilik hakkının televizyon yoluyla ihlâl edilmesinden doğan manevi zararın giderilmesine yönelik koruyucu bir davadır. Tezimizin konusu, televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlâlinden doğan manevi tazminat davasıdır. Bu konu tezimizde üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde, kişi, kişilik, kişilik hakkı kavramları tanımlanarak, kişilik hakkının konusu ve özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, televizyon kavramı hakkında genel bilgi verilerek, televizyon yayınlarının toplumsal yaşamda yeri, televizyon yayınları ve televizyon yayın hizmeti ilkeleri ile televizyon yayınlarına getirilen sınırlamalar incelenmiştir. Bunların yanında, televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlâlinin şartları, ihlâli ortadan kaldıran hukuka uygunluk sebepleri ve televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlâlleri anlatılmıştır. Son bölümde ise, basın özgürlüğü, iletişim özgürlüğü ve televizyon yoluyla kişilik hakkı ihlâlinden doğan manevi tazminat davası ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Any news or criticism received through television may violate the personality values of a person, and this violation may have a negative effect on the right to personality. In such a case, the right of person, the person who is infringed TMK m. 24, the judge should be protected from the attackers, in particular the TMK. 25/3, he may demand compensation for his own non-pecuniary damage. Similarly, the Turkish Code of Obligations provides that the compensation for the moral hazard suffered by or in the event of bodily harm or death of its immediate family members is subject to the special provisions of the TBK. 56, the right to receive non-pecuniary compensation arising from a breach of personality is also subject to the provisions of the TBK. Protected by 58. . A case of non-pecuniary damage arising from a violation of personality through television; A violation of the moral hazard arising from the violation of the personality rights of a natural or legal person through television. The subject of my thesis is the case of non-pecuniary compensation arising from the infringement of personality rights through television. This topic has been studied in three parts. In the first chapter, concepts of person, personality, personality right are defined and the subject and characteristics of personality right are explained. In the second part, general information about television concept is given, and the place of television broadcasts in social life, television broadcasts and television broadcast service principles and restrictions on television broadcasts are examined. In addition to these, the conditions of violation of personality right through television, the reasons for compliance with the law, and the violation of personality right through television are explained. In the last section, the case of non-pecuniary damage arising from press freedom, freedom of communication and violation of personality rights via television has been discussed in detail.