Sinema filmleri yoluyla şeref ve haysiyetin ihlâli ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar
Violation of human dignity through motion pictures and emerging problems corresponding with enforcement
- Tez No: 483190
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Law, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Sinema filmleri topluma yön veren ve kitleler üzerinde etkili olan en önemli araçlardan biridir. Sanatsal bir faaliyet ve büyük bir endüstri olan sinema filmlerinin başlıca güç kaynaklarından birisi, ifade hürriyetinin tesis edildiği ortamlardır. Sinema, özgür düşüncenin olmadığı ortamlarda resmî ideolojilerin propaganda aracı olmaktan öteye geçemez. Öte yandan, ifade hürriyetinin sınırsız olması durumu da demokratik anlayışla bağdaşmaz. Çünkü kişilerin özgürce kendilerini geliştirmelerinin aracı olan ifade hürriyeti, başkalarının şeref ve haysiyeti ve özel hayatı gibi kişisel varlıklarının ihlâlinin de sebebi olabilmektedir. Bu yüzden, ifade hürriyeti ile kişilik hakları arasında bir çatışma söz konusudur. Nitekim şeref ve haysiyet; Anayasa, Borçlar Hukuku, Medenî Hukuk ve Ceza Hukukunun yanında film mevzuatında korunan temel bir değer olmasına rağmen, sürekli saldırılara maruz kalmaktadır. İşbu çalışmada, mevzuat ve doktrin ışığında, hangi durumların şeref ve haysiyete tecavüz olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği örnek filmlerle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Movies (Motion Pictures) are one of the most important tools directing societies and influencing masses. One of the main sources of power for movies, an artistic activity and a major industry, is the environment in which freedom of expression is established. Where there is no free thought, cinema is only the propaganda tool for some official ideologies. On the other hand, if freedom of expression is unlimited, it is incompatible with democratic understanding. Freedom of expression, which is the means by which people freely develop themselves, can also be a violation of the personal values of others, such as honor and dignity (human dignity) and private life. That is why there is a conflict between freedom of expression and personality rights. Despite human dignity is protected as a fundamental value by law such as Constitution, Law of Obligation, Criminal Law, Civil Law and film legislation, it is constantly exposed to attacks. In this work, in the light of legislation and doctrine, which cases can be evaluated as attacks to human dignity or can not be evaluated through sample films which are studied and examined in detail.