Ergenlerde benlik imgesi ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study examining the interaction between adolescents' self image and psychological resilience
  1. Tez No: 458555
  2. Yazar: EDA CANSU ERAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSAK PARDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı 14-18 yaşlar arasındaki ergenlerin benlik imgeleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra teorik anlamda benlik imgesi ve psikolojik dayanıklılık kavramlarıyla ilişkili olduğu düşünülen; cinsiyet, yaş, okul türü, ebeveynlerin eğitim durumu, sahip olunan kardeş sayısı gibi demografik özelliklerin de bu değişkenle ilişkileri araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırmanın evrenini Giresun/Görele Anadolu Lisesi ile Ordu ilindeki özel bir lisenin 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 147'si kız, 99'u erkek olmak üzere toplamda 246 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Offer Benlik İmgesi Ölçeği ve Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmış ve araştırmaya dair bulgular için Wilcoxon sıralama toplamı testi (Kruskal Wallis)ve Mann-Whitney U testi gibi non parametrik veri toplama yöntemleri ile analizler tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to study the correlation between the self-image level and psychological resilience of adolescents aged between 14-18. Also, the correlation between self-image level and the demographic aspects which are considered to be theoritecally related to self image such as gender, age, school type, educational background of the parents and the amount of siblings has been researched. This research is designed with relational screening model and the population of the survey is the 9th, 10th, 11th and 12th level students of Giresun/Görele Anatolian High School and a college in Ordu city. The sample of the research is the 246 voluntary students in which are 147 females and 99 males. Demographic Information Form, Offer Self Image Scale and Adolescent Psychological Resilience Scale have been used in order to collect data. For the statistical analysis of the data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 has been used. Evaluating the data, descriptive statistical methods have been used (frequency, percentage, mean and standard deviation)and the analyses of the data is measured by the non parametric methods like Wilcoxon rank-sum test (Kruskal Wallis) and Mann-Whitney U test.