Muhasebe verilerinin değer ilişkisinin farklı sermaye yapılarına göre zaman içindeki değişimi: MİST ülkeleri analizi
Change in the value relevance of accounting information for different capital structures over time: MİST countries
  1. Tez No: 458624
  2. Yazar: MELİK ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye firmalarına ait 2005-2014 yılları arası veri seti kullanılarak toplam değer ilişkisinde ve özkaynaklar defter değeri (ÖDD) ile kazançların değer ilişkisinde zaman içinde meydana gelen değişim, iki eşit beş yıllık alt dönemler altında ele alınarak ve iki farklı tarihteki hisse senedi fiyatına göre oluşturulan Fiyat Modeli kullanılarak incelenmektedir. Ayrıca, her ülke için nihai örneklemler, her yıl için finansal kaldıraçlarına göre beşte birlik gruplara ayrılmakta ve farklı borçluluk seviyeleri için ÖDD ile kazançların değer ilişkisinde meydana gelen değişim de analiz edilmektedir. Son olarak, ÖDD ve kazançların değer ilişkisi büyüklüklerindeki sıralama, farklı finansal kaldıraçlar için ele alınmaktadır. Sonuçlar, birkaç istisna dışında, ikinci dönemdeki toplam değer ilişkisinin ilk dönemdeki toplam değer ilişkisinden fazla olmadığını göstermekte ve -birkaç istisna dışında- ÖDD'nin (kazançların) ikinci dönemdeki değer ilişkisinin ilk dönemdeki değer ilişkisinden istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklı olmadığını ortaya koymaktadır. Kore'deki (Meksika ve Endonezya'da) bazı beşte birlik alt örneklemler hariç ÖDD'nin (kazançların) değer ilişkisinin zaman içinde istatistiki olarak anlamlı bir artış göstermediği görülmektedir. ÖDD'nin değer ilişkisinin finansal kaldıraç arttıkça azalması argümanı, Endonezya ve bir istisna ile Kore'de teyit edilebilmektedir. Kazançların değer ilişkisinin finansal kaldıraç arttıkça azalması argümanı ise Kore hariç teyit edilememektedir.
Özet (Çeviri)
By using a dataset belonging to Mexico, Indonesia, South Korea and Turkey over the period of 2005-2014 and by employing Price Model based on two different stock prices, changes in total value relevance (VR) and in the VR of book value of equity (BVE) and earnings over time are analysed. The change over time is obtained by dividing the analysed period into two equal five-year subperiods. Furthermore, for each country, the whole sample is divided into five equal groups (quintiles) for each year with respect to different financial leverage levels and the VR of BVE and earnings are compared over time for different leverage levels. Additionally, this thesis studies the ranking of BVE and earnings among different quintiles. With a few exceptions, results show that total VR in the second sub-period is not reported as greater than total value relevance in the first sub-period and the VR of BVE (earnings) in the second sub-period is not reported as significantly greater than the VR of BVE (earnings) in the first subperiod. Except for certain quintiles of Korea (Mexico and Indonesia), the VR of BVE (earnings) does not significantly increase over time. The argument which asserts that the VR of BVE decreases with the increase in the financial leverage is only confirmed by Korea with an exception and Indonesia. Except for Korea, the argument which asserts that the VR of earnings decreases with the increase in the financial leverage cannot be confirmed.