The effects of capital structure on financial performance of firms: An evidence from Tunis Stock Exchange listed firms
Sermaye yapısının işletmelerin finansal performansına etkisi: Tunus Borsasında bir uygulama
  1. Tez No: 772766
  2. Yazar: EYA HADJ AMEUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Altmış yılı aşkın bir süredir, işletme finansmanı alanındaki araştırmaların birincil odak noktası, farklı finansal yapıların analizi olmuştur. Sermaye yapısını belirleyen faktörleri tanımlayan hipotezlerin oluşumu, bu şekilde gerçekleşmiştir. Buna rağmen, son yıllarda konuyla ilgili yapılan çok sayıda çalışmada görüldüğü gibi, şirketlerin finansal davranışları sorunu hâlâ tartışmalı bir konudur. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, Tunus'ta faaliyet gösteren gıda endüstrisindeki beş işletmenin, yıllık muhasebe verilerinin analizini yaparak sermaye yapısının belirleyicileri ile finansal performans ölçütleri arasında var olan ve olası ilişkinin niteliğini araştırmaktır. Bu işletmeler, Tunus borsasında işlem gören ve bu nedenle mali tablolarını düzenli olarak kamuya açıklayan işletmelerdir. İşletmelerin verileri, Tunus borsasının resmi internet sitesinden alınmıştır. Beş farklı işletmenin altı yıllık (2015-2020) verileri örneklem olarak ele alındığından toplam 30 gözlem kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi için IBM SPSS 29 programında çoklu regresyon modeli kullanılmıştır. Borç ve borç/öz kaynak oranı, sermaye yapısı analizinin yapılmasında kullanılan iki bağımsız değişkendir. Çalışmadaki bağımlı değişkenler, işletmelerin finansal performansının ve değerinin göstergeleri olarak Aktif kârlılığı (ROA), öz kaynak kârlılığı (ROE) ve hisse başına kazanç (EPS)'tır. Çalışma bulguları, sermaye yapısının, hisse başına kazanç (EPS) yönünden işletme değeri üzerinde olumlu ancak anlamlı olmayan bir etkisi olduğunu, Aktif kârlılığı ve öz kaynak kârlılığı (ROA ve ROE) yönünden performans üzerinde önemli etkinin olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre, ROA üzerinde sermaye yapısının dikkate değer olumsuz bir etkisi bulunmaktadır. Benzer şekilde, ROE üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
For more than sixty years, the primary focus of research in corporate finance has been the analysis of different capital structures. The formation of hypotheses describing the factors that determine the capital structure has occurred in this manner. Despite this, the question of the financial behaviour of corporations is still a contentious issue, as seen by the large number of studies that have been conducted on the subject in recent years. The aim of this study is to investigate the nature of the probable relationship that exists between determinants of capital structure and measures of financial performance by conducting an analysis of the annual accounting data of five Tunisian businesses that are operating in the food industry. The accessibility of the information that is required justifies the selection of this industry as the focus of this investigation. Because all of the companies that were considered for this study are traded on the Tunisian stock market and regularly make their financial statements public, the necessary information was obtained from the stock exchange's official website. A total of 30 observations were used in the research, which was conducted on a sample of five different businesses over the course of six years, from 2015 until 2020. A multiple regression model was utilised to conduct this investigation's analysis of the data with the assistance of IBM SPSS Statistics 29. The debt ratio and the debt-to-equity ratio were the two independent variables that were used in order to conduct the analysis for the capital structure. On the other side, the dependent variables return on assets (ROA), return on equity (ROE), and earnings per share (EPS) acted as indicators of the financial performance and value of the organisation. The findings of this study showed that the capital structure had a positive but not significant effect on the enterprise value measure of EPS, as well as a significant effect on the performance measures ROA and ROE. In other words, capital structure had a significant and negative impact on ROA. Likewise, the latter had a substantial and beneficial impact on ROE.