On Hannah Arendt's conception of judgment with regard to political action: An attempt at reconciling the perspectives of actor and spectator
Siyasal eyleme yönelik olarak Hannah Arendt'in yargı kavramsallaştırmasına dair: Özne ile izleyicinin bakış açılarını uzlaştırma denemesi
- Tez No: 458625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, Arendt'in siyasal düşüncesinde yargı ile eylem arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve dört temel argümandan oluşmaktadır. İlk olarak, Arendt'in yargı teorisinde erken yazılarındaki gelecek odaklı kapasiteye sahip özneden geç çalışmalarındaki geçmişe bakma özellikli izleyiciye bir kayma olduğunu savunan argümana karşı çıkıyorum. Her iki teorinin onun çalışmaları boyunca nasıl iç içe geçtiği ve hem erken hem de geç dönemlerinde mevcut olduğunu göstererek daha sürekli bir okumayı savunuyorum. İkinci olarak, yargı ile eylem ve ileriye ile geçmişe dönük yargı arasındaki ilişkiyi anlamada bir yol öneriyorum. Arendt'de bu bağı (yani öznenin ileriye dönük yargısı, izleyicinin geçmişe dönük yargısı, öznenin geçmişe dönük yargısı, izleyicinin gelecek odaklı geçmiş yönelik yargısı, eylem olarak yargı, eylemin ön koşulu olarak yargı, öznenin öngören geçmişe yönelik yargısı) inşa eden yargının farklı birçok uygulama alanını bulabileceğimizi gösteriyorum. Üçüncü olarak, akılcılık seviyesiyle ilgili olarak yargının arada olma (öznellik ve nesnellik arasında, akılcılık ve rasyonellik arasında) durumunu vurguluyorum ve yargı ile doğrular arasındaki ilişkiyi açıklıyorum. Dördüncü olarak, Arendt'in yargı teorisinin bu yorumunun güncel siyasal olayların analiz edilmesinde yararlı bir teorik çerçeve sunduğunu savunuyorum. Söz konusu teori, yeniliği ve siyasal eylemle ilişkili bilinç oluşturma süreçlerini kavramsallaştırmamıza izin vererek siyasal değişim, protesto hareketleri ve yeni başlangıçların oluşumunu anlamaya çalışmakta yararlı olabilecek kavramlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relation between judgment and action in Arendt's theory and comprises four main arguments. Firstly, I challenge the argument that there is a shift in Arendt's theory of judgment from a future-oriented capacity of the actor in her early writings to a backward-looking faculty of the spectator in her late work. I advocate a more continuous reading by showing how the two theories are intertwined throughout her work and present in both phases, early and late. Secondly, I propose a way of understanding the relationship between judgment and action and between prospective and retrospective judgment. I show that we can find in Arendt many different fields of application of judgment that establish this link (i.e. prospective judgment of the actor, retrospective judgment of the spectator, retrospective judgment of the actor, future-oriented retrospective judgment of the spectator, judgment as action, judgment as a precondition for action, anticipated retrospective judgment of the actor). Thirdly, I emphasis the in-between location of judgment with regard to the level of rationality (in between subjectivity and objectivity, in between rationality and emotionality) and I explicate the relation of judgment to facts. Fourthly, I argue that this interpretation of Arendt's theory of judgment may provide a useful theoretical framework for analysing current political events: it provides concepts that can prove helpful for trying to understand the occurrence of political change, of protest movements and new beginnings for it allows to conceptualize novelty and the consciousness formation processes related to political action.