Güneydoğu Anadolu Bölgesinde güvenilir yağışın belirlenmesi
A Study on the dependable rainfall in southeast anatolia
  1. Tez No: 45871
  2. Yazar: MEHMET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜNEYDO?U ANADOLU BÖLGESİNDE GÜVENİLİR YA?IŞIN BELİRLENMESİ Mehmet KARABA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK 1995, Sayfa: Jüri: Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mar Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak ile Doğu Anadolu bölges-ride bulunan Bitlis, Hakkari ve Van ile Akdeniz Bölgesinde bulunan Antakya ve Kahramanmaraş illerinde bulunan meteoroloji istasyonlarından elde edilen verilere göre, güvenilir yağış değerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada bilgisayar yardımıyla onar günlük yağış verileri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim dalında geliştirilen“GÜVENYA?”isimli program yardımıyla değerlendirmeye alınmış ve her istasyona ait onar günlük % 10 artışa sahip güvenilir yağış değerleri bulunmuştur. Güvenilir yağış değerlerine ek olarak tarımsal faaliyetlerin planlanmasında kullanılmak üzere uzun yıllara ilişkin aylık dolulu, donlu, karla örtülü ve yağışlı günler ortalamaları kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Güvenilir Yağış, GÜVENYA?, % 10 İhtimal Aralığı.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master's Thesis A STUDY ON THE DEPENDABLE RAINFALL IN SOUTHEAST ANATOLIAN REGION Mehmet KARABA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Fazlı ÖZTÜRK 1995, Page: Jury: Assoc. Prof.Dr. Fazlx ÖZTÜRK Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA In this study, the objective was to determine dependable rainfall values in Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak ile in Southeast Anatolia, Bitlis, Hakkari and Van provinces in East Anatolia, Antakya, Kahramanmaraş in Mediterranean Region. Also in this study, the 10 - day rainfall data were evaluated a using a computer program named“GÜVENYA?”developed by the Department of Farm Structures and Irrigation, Faculty of Agriculture, Ankara University. The 10 -day dependable rainfall values with %10 probability interval of each station were computed. In addition to dependable rainfall values, monthly means of the numbers of the days with snow- cover, frost, rainy and haily days in a month, all of which are used in the planning of agricultural activities were presented in tabular form for users. KEY WORDS: Southeast Anatolia, Mediterranean Region, East Anatolia, Dependable Rainfall, GÜVENYA?, % 10 Probability Interval.