Nemacur 400 EC'nin, buğday gal nematodu, Anguina tritici ve pirinç kök nematodu, Hirschmanniella oryzae populasyonlarındaki Heksoz düzeyine etkileri
The Effects of nemacur 400 EC on the Hexose leves in populations of weat gall nematode, anguina tritici and rice root nematode, Hirschmanniella oryzae
  1. Tez No: 45872
  2. Yazar: MEHMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN AKKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Doktora Tezi NEMACUR 400 EC'NİN BU?DAY GAL NEMATODU, ANGUINA TRJTICI VE PİRİNÇ KÖK NEMATODU, HIRSCHMANNIELLA ORYZAE POPULASYONLARINDAKİ HEKSOZ DÜZEYİNE ETKİLERİ* Mehmet KARAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Orhan AKKOL 1995, Sayfa: 70 Jüri: Doç. Dr. Orhan AKKOL Prof. Dr. Şevki YAZGAN Prof. Dr. Adem GÜLEL Bir nematosit olan Nemacur 400 EC'nin, buğday gal nematodu, Anguina tritici (Steinbuch, 1799) Chitwood, 1935 ve pirinç kök nematodu'nun, Hirschmanniella oryzae (Haan, 1902) Luc and Goodey, 1964 heksoz düzeylerine olan etkileri araştırıldı. Bu türler için spesifik olan karbohidrat tipleri gaz-sıvı kromatografisi tekniği ile kalitatif ve kantitatif olarak analizlendi. Buğday gal nematodu 2. devre juvenillerinde sırasıyla a-D-Glukoz, D-Galaktoz ve D-Mannoz, pirinç kök nematodu erginlerinde ise a-D-Glukoz, D-Galaktoz, pVD-Fruktoz ve D-Mannoz saptandı. Bu nematodlar D(-)Arabinoz, Sükroz ve D(+)Melezitoz'dan herhangi birini besin kaynağı olarak kullanamamaktadır. * Bu araştırma, 93-25-00-09 Numara ile Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu'nca desteklenmiştir.IV At the end of a 24 hour of feeding period, diet contained 20 ppm of Nemacur 400 EC had a significant decrease only in a-D-Glucose content of the second stage juveniles of wheat gall nematode. During the same feeding period when the adults of rice root nematode were fed on the diet with 40 ppm of Nemacur 400 EC, all the determined sugar levels were significantly decreased. The higher tested levels, such as 80, 100 and 120 ppm of Nemacur 400 EC caused a great decrease in amounts of all the sugars of these nematodes. It was found that the quantitative values of these sugars depended on the dosage of Nemacur 400 EC that applied to the synthetic diet. KEY WORDS: Wheat Gall Nematode, Anguina tritici (Steinbuch, 1799), Rice Root Nematode, Hirschmanniella oryzae (Haan, 1902), Nematocide, Gas-liquid chromatography, Carbohydrate.
Özet (Çeviri)