Ep ve &(alfa)p çarpışmalarında yeni parçacıkların rezonans üretimi
Resonance production of new particles at ep and &(alfa)p colliders
- Tez No: 45870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ep VE 7p ÇARPIŞTIRICILARINDA YENİ PARÇACIKLARIN REZONANS ÜRETİMİ Metiu Kantar Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilinı Dalı Danışman: Doç. Dr. Ayla ÇELİKEL 1995, Sayfa: 41 Jüri : Doç. Dr. Ayla ÇELİKEL Prof. Dr. Saleh SULTANSOY Prof. Dr. Ramazan SEVER Biz bu çalışmada, Linac-Ring tipi ep çarpıtmalarında skaİer ve vektör lep- toquarklar ile leptogluonlarm (es) ve Linac-Ring tipi ep çarpıştırıcılarına dayanan 7P çarpıştırıcılarmda uyarılmış kuark ve renkli vektör bozonlarının {Z%) rezonans üretimi üzerinde durarak toplam tesir kesitlerini hesapladık. Bunun yanında ayrıca 1 TeV kütleli rezonans parçacıklar için yılda beklenen olay sayılarını sunduk ve yılda 25 veya 100 olay gözlenmesi halinde bu rezonanslar için kütle üst limitlerini belirledik. ANAHTAR KELİMELER: Standart Model, Preonik Model, rezonans, Feynman diyagramı, bozunum genişliği, 7p çarpıştırıcısı, tesir kesiti, iz.
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT Masters Thesis RESONANCE PRODUCTION OF NEW PARTICLES AT ep AND jp COLLIDERS Metin Kantar Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayla ÇELIKEL 1995, Page: 41 Jury : Assoc. Prof. Dr. Ayla ÇELİKEL Prof. Dr. Saleh SULTANSOY Prof. Dr. Ramazan SEVER In this work, we consider the production of scalar leptoquarks, vector lep- toquarks and leptogluons (e») at Linac-Ring type ep colliders and excited quarks and colour-octet boson (Zs) at 7p colliders based on Linac-Ring type ep colliders and calculate the total cross section of these productions. The number of expected events per year for these resonance particles are also given for various proposed ep and 7p colliders. KEY WORDS: Standard Model, Preonic Model, Feynman diagrams, resonance, decay width, ~fp collider, cross section, trace