Tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisinin tüketicilerin yerli marka otomobil satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of consumer ethnocentrism and country of origin on consumer's purchase intention of inland brand car
- Tez No: 458745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTALMIŞ EMRE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz küresel pazarlarında, şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve büyüyebilmeleri için gerekli ilk çalışma, tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamakla başlamaktadır. Anlatıp satma yaklaşımından uzaklaşıp, anlayıp cevap verme düşüncesine yaklaşan iyi şirketlerin pazarlama uygulamaları için ise bu durum kritik derecede önem arz etmektedir. Bu şirketlerin pazarlama stratejilerinde kullandığı tüketici satın alma sürecini etkileyen faktörler arasında; psikolojik, ekonomik, sosyo-kültürel gibi popüler kavramların yer aldığı bilinmektedir. Ülkemizde bu kavramlar kadar sık araştırma yapılmayan fakat tüketici tercihlerini yadsınamaz derecede etkileyen“menşe ülke etkisi”ve“tüketici etsonterizmi”gibi hayatımızın her alanında karşılaştığımız önemli faktörler vardır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde kısıtlı sayıda çalışmaya konu olan“tüketici etnosentrizmi”ve“menşe ülke etkisi”kavramlarını literatür çalışmalarıyla incelemek ve daha önce yapılan çalışmaları analiz etmektedir. Sonuçların, literatüre katkı sağlamasını ve yöneticilere rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız dört ana başlık altında incelenmektedir. Birinci bölümde; tüketici kavramı, tüketici davranışları ve satın alma karar sürecinin literatür taraması sonuçları yer almaktadır. İkinci bölümde; menşe ülke etkisi kavramı, konsept gelişimi ve yapılan araştırmaların sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; etnosentrizm ve tüketici etnosentrizmi kavramları, oluşum nedenleri ve tüketici etnosentrizmi ile ilgili yapılan geçmiş çalışmalar hakkında detaylar bulunmaktadır. Son bölümde ise, tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisi kavramlarının, yerli marka otomobil satın alma niyetine etkileri konusunun araştırma sonuçları yer almaktadır. Sonuçlar arasında bu iki kavramın, yerli marka otomobil satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğunu bulgusuyla karşılaşılmıştır. Anahtar Sözcükler : Tüketici Satın Alma Karar Süreci, Tüketici Etnosentrizmi,MenĢe Ülke, CETSCALE, Yerli Marka Otomobil
Özet (Çeviri)
The first step to continue their presence and to grow for companies in today's global markets starts by understanding the needs of the consumers. This is at a critical importance for marketing attitudes of good companies which are moving away from the approach of selling by explanation to answering after understanding. It is known that there are popular terms like psychological, economical, socio-cultural among the factors that affect the purchasing process in consumer behaviours. These terms are not subject to researchs in our country, however there are important factors we meet in every part of our lives and influencing consumer preferences like country of origin effect and consumer ethnocentrism. The purpose of this work is to study the terms“consumer ethnocentrism”and“country of origin effect”- which are subject to limited reseach - with literature analysis and analyse previous researchs. The results are aimed to contribute to the literature and guide executives. My work is analysed in four main titles. In first section, there are the results for literature study of consumer as a consept, consumer behaviours and process of purchasing decision. In second section, country of origin effect, its progress as a concept and results of researchs are explained. In third section, ethnocentrism and consumer ethnocentrism terms, the reasons of their existence and details of the studies about consumer ethnocentrism are outlined. In the last section, the results of research about the effects of consumer ethnocentrism and country of origin in the intention of purchasing inland brand car are presented. It has been encountered that these two consepts have effect in the intention of purchasing inland brand car. Key Words : Consumer's Process of Purchasing Decision, Consumer Ethnocentrism, Country of Origin, CETSCALE, Inland Brand Car