Bazı kiraz çeşitlerinin (Prunus avium L.) mikroaşılama yöntemiyle çoğaltılmaları
  1. Tez No: 45876
  2. Yazar: TÜLAY KIRBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI KİRAZ ÇEŞİTLERİNİN (Prunus avium L.) MİKROAŞILAMA YÖNTEMİYLE ÇO?ALTILMALARI Tülay KIRBAYIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yücel GÜLSEN 1995, Sayfa. : 53 Jüri : Prof. Dr. Yücel GÜLSEN Prof. Dr. Rahmi ÖZÇA?1RAN Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Bu çalışmada, Larian ve Malatya Dalbastı kiraz çeşitlerinin mikro aşılama yöntemiyle çoğaltılma olanakları araştırılmıştır. Anaç olarak kuş kirazı, kara ve san idris kullanılmıştır. Mikro aşılamada, tepeye koyma ve ters (T) aşı şekli ile in vivo mikro- aşılamada ayrıca yarma aşı şekli denenmiştir. In vitro mikroaşılamada tepeye koyma aşı şekli, ters (T) aşı şekline göre daha başarılı sonuçlar vermiştir. în vivo mikroaşılamada ise tepeye koyma aşı şeklinde bir başarı sağlanamazken, ters (T) ve yarma aşı şeklinde azda olsa bir basan sağlanmıştır. Karanlık koşullar, kalem ve anaca bağlı olmaksızın aşılamada basan oranını artırmıştır. BAP uygulamasının aşı başarısı üzerine etkisi fazla görülmemiştir. ANAHTAR KELİMELER : In vivo, In vitro.mikroaşılama, sürgün ucu kültürü embriyo kültürü, kiraz, Prunus avium L., mahlep {P. mahalep L.)
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis PROPAGATION OF SOME SWEET CHERRY CULTIVARS (Prunus avium L.) BY MICROGRAFTING Tülay KIRBAYIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Yücel GÜLSEN 1995, Page : 53 Jury : Prof. Dr. Yücel GÜLSEN Prof. Dr. Rahmi ÖZÇA?IRAN Prof. Dr. İbrahim BAKTIR In this work, propagation possibilities of Larian and Malatya Dalbastı sweet cherry cultivars were investigated by micrografting. Bird cherry, black and yellow mahaleb have been used as rootstocks.In micrografting, grafting at the top of the decapitated hypocotyl and inverted -T grafting and also cleft grafting in in vivo micrografting have been tried. Grafting at the top of the decapitated hypocotyl has produced more successful results than inverted -T grafting in in vitro micrografting. While grafting at the top of the decapitated hypocotyl hasn't produced any success, inverted -T and cleft grafting have produced some success in vivo micrografting. Dark conditions have increased success in grafting rate regardless of scion and rootstock. Effect of BAP application on grafting success was minimal. Key Words : In vivo, In uftro.micrografting, shoot-tip culture, embryo culture, sweet cherry, P.avium L., P.mahalep L.