Bazı mera vejetasyon ölçme metotlarında optimum örnek sayısının saptanması
  1. Tez No: 45877
  2. Yazar: HAYRETTİN KENDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI MER'A VEJETASYON ÖLÇME METODLARINDA OPTİMUM ÖRNEK SAYISININ SAPTANMASI Hayrettin KENDİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hayrettin EKİZ 1995, Sayfa : 102 Jüri : Doç.Dr.Hayrettin EKİZ ProlDr. Ömer BAKIR Prof.Dr. Servet TEKELİ Bu çalışmada, mer'a vejetasyonlarının çeşitli karakterleri hakkında kantitatif bilgiler elde etmek amacıyla kullanılan dört vejetasyon ölçme metodu için alınması gereken optimum örnek sayısı ve incelenmesi gereken optimum parsel sayısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna göre; 1. Mer'a vejetasyonundaki bitki türlerinin toplam bazal kaplama oranları lokasyonlara göre % 13.52-1 8.03 arasında, meradaki bitki türlerinin botanik kompozisyon ortalamaları %0.24-24.94 arasında değişmektedir. 2. Bitki türlerinin çoğunluğunun dağılış kalıpları transekt, nokta çerçeve ve gözle tahmin metotlarında contagious dağılışa uyarken, lup metodunda ise poisson dağılışa uyduğu bulunmuştur. 3. İncelenmesi gereken optimum örnek sayısı, bitki türlerine göre değişmekle beraber, transekt metodunda 32.00-70.00; lup metodunda 8.50-35.54; nokta çerçeve metodunda 48.00-80.00; gözle tahmin metodunda 35.00-102 arasındadır. 4. İncelenmesi gereken optimum parsel sayısı; bitki türlerine göre değişmekle beraber, 4 lokasyonun ortalaması olarak 9.07-27.80 arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: mer'a, bazal kaplama, botanik kompozisyon, örnek sayısı, parsel sayısı, transekt, lup, nokta çerçeve, gözle tahmin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM SAMPLING INTENSITIES FOR THE MAIN RANGE VEGETATION STUDY METHODS Hayrettin KENDİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1995, Page : 102 Jury : Assoc.Prof.Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Ömer BAKIR Prof. Dr. Servet TEKELİ The purpose of this research is to determine the optimum sample number and optimum plot number for four range study methods used to determine quantitative information about various characteristics of range vegetation. This research was conducted on rangeland representative of Central Anatolia at the Middle East Technical University's property on the Ankara-Konya road. Results obtained; 1. Total basal cover for plant species in the range vegetation ranged from 13.52 to 18.03% while botanical composition ranged from 0.24 to 24.94% depending on the location. 2. For transect, point quadrate and ocular estimate methods, the distribution pattern of the selected plant species was found to be contagious; whilist for the loop method it was poisson. 3. Optimum sample number for the transect method ranged from 32.00 to 70.00 while loop, point quadrate and ocular estimates ranged from 8.50 to 35.54, 48.00 to 80.00 and 35.00 to 102.00 respectively. 4. Optimum plot number ranged from 9.09 to 27.80 for the four locations. KEY WORDS : range, basal cover, botanical composition, sample number, plot number, transect, loop, point quadrate, ocular estimate