Hayatta amaç ölçeği, hayatta anlam anketi ve yaşam yönelimi testi revize Türkçe versiyonunun geçerlik, güvenirliği ve faktör yapısı
Validity, reliability and factor structure of the Turkish versions of purpose in life scale, meaning in life and life orientation test- revision
  1. Tez No: 458781
  2. Yazar: GÖKÇE KAHLEOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANNA NİTA SCHERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Testlerin Türkçe versiyonlarının, Hayatta Amaç Ölçeği (HAÖ), Hayatta Anlam Anketi (HAA) ve !aşam !önelimi Testi Revizenin geçerliği, güvenirliği ve faktör yapısının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi farklı üniversitelerde eğitim görmekte olan 648 öğrenciden oluşmaktadır. Türkçe HAÖ, HAA ve !!T-R'nin iç tutarlılığı Cronbach Alfa güvenirlik analizi tekniği ile hesaplanmıştır. HAÖ, HAA ve alt ölçekleri olan Hayatta Anlamın Varlığı ve Hayatta Anlam Arayışı ile YYT-R'nin Cronbach Alfa katsayıları sırasıyla 0.63, 0.74, 0.80, 0.79 ve 0.38 bulunmuştur. !apılan test-tekrar test analizlerinde HAÖ, Hayatta Anlamın Varlığı ile Hayatta Anlam Arayışı alt ölçeği ve YYT-R'nin test-tekrar test puanları arasındaki korelasyon katsayıları sırasıyla 0.79, 0.64, 0.73, 0.75 bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reliability and the validity of three scales; Meaning in Life Questionnıare (MLQ), Purpose in Life Scale (PIL) and Life Orientation Test (LOT). The sample consisted of 648 university students enrolled in various universty. The Cronbach's alpha coefficients for PIL, Presence of Meaning in Life and the Search of Meaning in Life subscales of the MLQ and the LOT were 0.63, 0.74, 0.80, 0.79 and 0.38, respectively. The test-retest correlation coefficients for PIL, Presence of Meaning in Life and the search of Meaning in Life subscales of the MLQ and the LOT were 0.79, 0.64, 0.73, 0.75, respectively.