Bı zaravayê soranî helbestên zarokan li edebê Kurdî de (Zêwer, Goran, Letîf Helmet û Emîn Mihemed)
Kürt edebiyatı sorani lehçesinde çocuk şiirleri (Zêwer, Goran, Letîf Helmet ve Emîn Mıhemed)
- Tez No: 458823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş, çocuk gelişimi ve yetiştirmesi, çocuk edebiyatı kavramlarının yorumlaması ve analiz edilmesi üzerinde bir değerlendirme içermektedir. Bu tezin içeriğinin bir bölümü çocuk gelişimi ve edebiyatı üzerine teorik bilgiler içermektedir. Çocuğun büyüme öncesi dönemini kapsamaktadır. Devamın da çocuğun dünyadaki çocuk edebiyatı üzerine durulmuştur, Çocuk gelişimin ve yetiştirilmesinin şartları yöntemleri ve çocuk edebiyatı arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Devamında Kürt çocuk edebiyatı Kürt folkloru ile ilişkisi yine bu konuda Kürt gazeteciliğinin çocuk edebiyatı gelişimi üzerinde durulmuş ve çocuk edebiyatı kavramı yorumlanmıştır. Son bölüm Kürtçenin Sorani lehçesinde çocuk edebiyatı alanında 20.yy. eserler veren Ebidullayê Zêwer'e ayrılmıştır. Yine şair Abdullah Goran'ın çocuk şiirleri ile Eliyê Goran'ın kısa hikayeleri ve düzyazıları üzerinde durulmakta ve yorumlanmaktadır. Yine 1975 yılından sonra modern ve yenilikçi bir şair olarak tanınmaya başlanan Aliyê Goran eserleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Devamında Emin Mıhemedin yazarlık serüveni üzerine durulmaktadır. 1991den sonra meydan çıkan hala yazmakta olan Güney Kürdistan şairleri üzerinde durulmaktadır. Son olarak Araştırma ve incelmenin sonuçları üzerine birkaç değerlendirme ile berber yararlanmış kaynakça verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Through a chapter of the content of this thesis, the literature of child was discussed in term of theoretical. Some early experiences were studied, such as the child literarture on the world in the history. Additionally, the differences and similarities between general liteture and child literature were stated. Then the case and conditions of child literature and art were explained. In another section of the text the literature of kurd child, the relation with folklore and its connection with newspaper works were discussed, saerching its effects on child language and literature. In the final section, it was mentioned about the experiences and poems of Ebdullayê Zêwer, who wrote poems for he education of children in sorani dialect of kurdish after the 20th century. He, also, studied Ebdulah Goran's poetry related child literature. His work was commented by us in detail. Additionally, we have studied the poems and the experiences of poet Letif Helmet who is a modern and famous person. Another person we have studied is Emin Mihemed who came out after the public resist of 1991 and writes yet. In the end, some results of this research were discussed in a few cases and rhe references were displayed.