Bingehê karekter di romana Hesar û Segên bavê Min de' ya Şerzad Hesen
Building character in Sherzad Hassan's (The Cottage and My Father's Dogs) novel
- Tez No: 458827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnceleme konumuzun adı Şêrzad Hesen'in 'Hesar ve Babamın Köpekleri Romanı'nda Karakterin Temeli' dir. Bu incelemede 'Teori' ve 'Yorumlama' tarzını kullandık. Her tür gibi, karakter de bu romanda geniş yer tutmaktadır. İnsan kişiliği gibi kendine has özellikleri vardır. Ayrıca roman metninde karakter esas bölümlerden biridir ve romanın temelinde önemli bir rol oynamaktadır. Romanın diğer bölümlerine geçişte bu kendini gösteriyor. Kişiliklerin canlı ve açık olması ve romanın ana teması ile uyumlu olması lazım. Bu inceleme dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm de 4 maddedir. Birinci maddede romanın içeriğini ve genel hatlarını tanıttık. İkinci maddede romanının önemini anlattık. Üçüncü maddede genel olarak romanın büyüklüğü ve çerçevesini ele aldık. Dördüncü ve son bölümde de, romanın örgüsü (plot) konu alındı ve yorumlandı. İkinci Bölüm, 3 maddeden oluşuyor ve genel olarak 'Romanın Dış ve İç Unsurları' ele alındı. Birinci maddede, bir kaç alt şıkta Ramanın iç unsurlarını ele aldık ki o da; Roman içeriğinin çerçevesidir. Ikinci maddede, Romanın dış unsurlarını ele aldık. Bu da 2 alt madde ve değişik yönelimler içermektedir ki, bunlar da; bakış açısı ve çeşitleridir. Bunlar da“Dış, İç, Görünmeyen, Görünen ve Gösterilen”olmak özere beş taneden oluşuyor. 'Min' açısında üçüncü maddede deyim ve deyim çeşitleri konu edilmiştir. Bunlar da, Birinci kişi, ikinci kişi ve herşeyî bilen üçüncü kişi. İncelemenin üçüncü bölümünde, bölümleri ve karakterleri tanıtmaya çalıştık. Bunlar da dört maddeden oluşuyor; Birinci madde, karakterin tanıtılması ile ilgilidir. İkinci madde iki alt bendden oluşuyor ki onda da, karakterin önemi ve romanda karakter oluşturmanın önemi üzerinde durduk. Üçüncü madde karakterin özelliklerine ayrılmış. Dördüncü madde de karakter çeşitleri üzerinde duruldu ki bunun alt bendleri“Romanda Karakterin Görevleri”ve“Romanda Karakterin Oluşumu”dur. Dördüncü maddede teorik olarak esas karakter ve ikinci karakterin görevleri konu edilmiştir. Ayrıca, oluşumları itibarı ile 'Değişen Karakter' ve 'Değişmeyen Karakter' konu alınmıştır. Dördüncü ve son bölüm ise araştırmamızın pratikleştirilmesinden oluşuyor. Oldukça geniş ve uzun bir şekilde romanın karakter ve kişilikleri anlatılmıştır. Şêrzad Hesen 'Hesar ve Babamın Köpekleri'nde her iki karaktere ya da başkarakter ve orta karaktere önem vermiş. Ayrım yapmadan, rol, görev ve içeriğini ortaya koyuyor. Ayrıca romanda, roman karakterleri dışında, köpek, maymun ve kedi gibi bazı hayvanlara karakter rolü vermiş. Yazar, aynı zamanda Kürtçe isimler olan 'Zûlêxa, Hebê, Rabî û Zîba' karakter adlarını başarılı bir şekilde kullanmış. Hikaye anlatımını da başkarakter olan büyük oğula vermiş. Romanda o da babası gibi isimsizdir. Yazar, psikoloji alan ve teorilerinden yararlandığı kadar bilinç dalgalarından da yararlanmış. 'Hesar ve Babamın Köpekleri' çağdaş Kürt roman örneklerinden biridir. Okur, daha romanın başında, romanın son kısmı olan babanın ölümünü öğrenir. Ama gelişim ve sebeplerini akış içinde öğrenir. Başkarakter büyük oğuldur. Baba gibi onun da ismi romanda geçmiyor. Şêrzad Hesen bu romanda ataerkil sisteme baş kaldırıyor. Freud'un psikolojik yöntemleri ile bunun zararları üzerinde duruyor. Bu roman özet olarak diktatör bir babayı anlatıyor. Çocuk ve eşlerine karşı çok acımasız ve zalimdir. Aynı zamanda şehvet ve seks bataklığına da boğazına kadar batmış durumdadır. Anahtar Kelimeler : hesar
Özet (Çeviri)
The study subject is about building character in Sherzad Hassan's (The Cottage and My Father's Dogs) novel. In this study, both analytical and descriptive methods are used which also theoretically and practically has been worked on. Character is included a wide range in a novel like any other features of novel because it has its own characteristics like human beings, also character is a main aspect in a novel context, it plays an important role in novel which is appeared with other aspects. All the characters must be clear and alive in order to fit the event and the idea of the novel. This study consisted of a preface and four sections, section one is divided into four parts.First part incudes a brief definition of novel generally. In second part, importance of novel has been discussed. In third part, the target is to talk about the structure and the size of novel generally. Finally, plot has been described and tried to analyze it. Second section, it is named as internal and externalsymbols of novel, is divided into three parts. In the first part, internal symbols have been discussed in two branches which are: utility frame of internal novel and structural frame of novel. In the second division of the second part, external symbols have been discussed in which it has broken down into two branches: line of vision and types of line of vision which also includes five types: external line of vision, internal line of vision, empty line of vision, pretending line of vision, and my narrative line of vision. The third section of this study discusses narrator and types of narrator (first person, second person, and third person who knows everything). In the third section, the term and definition of character are studied; this section has divided into four parts. The first part is discussing and defining character, the second part is linked to two different branches of importance of character and characterizing in novel. The third part is prepared to characteristics of character. The forth part is specialized to the types of character which includes two branches: character's duty in novel and character's form in novel, in both branches in terms of duty, major and minor characters are discussed theoretically; also dynamic and static characters are discussed. The forthsection which is the last section of this study is the practical of the study; it is widely discussed about all the characters and personalities in the novel. Sherzad Hassan, in The Cottage and My Father's Dogs novel, considered both characters, major and minor indifferently. He has set up the role, duty, and form of each character, also except human beings, animals played role of character such as: dog, monkey and cat. The novelist successfully used Kurdish names for the characters such as: Zuleykha, Habe, Rabi, and Ziba, the narrator is the major character who is the oldest son of his father, yet his name is not mentioned as well as his father. However, the novelist got benefit from the concepts and theories of psychology; he also got benefit from pedagogical waves. The Cottage and My Father's Dogs is a kind of Kurdish modern novel, reader can get the results of the novel from the beginning which is the about killing father, the feelings and expectations are ongoing along with the end of the novel. The narrator character is the oldest son of the father; he is not named as his father. Sherzad Hassan, in the novel, is challenging the man power which is used badly, hi is trying to solve the issues of the cottage by Fiord's method. This novelette is describing a tempered and a dictator father who is behaving in a bad way with his children and his wives, in addition to that, the man is very much addicted with sex. Key Words : hesar