Bingehê vegotinê di romana 'Grêweya Bextê Helale'ya eta Nehayî de
Eta Nıhayi'nın 'Helale'nın İddıa Şansı' romanındakı anlatım esası
  1. Tez No: 465886
  2. Yazar: KAROKH FAHMİ FARHO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Genel de edebiyat, özelde de roman okuyucunun görüş ve düşüncelerini etkileme ve geliştirme anlamında önemli bir rol oynadıkları gibi, roman okuyucuda daha derin ve eleştirel bir bakış açısının gelişmesini de beraberinde getirir ve daha oturan belli bir dünya görüşüne sahip olmasında büyük katkı sağlar. Bundan dolayı da özellikle roman üzerine bilimsel bir araştırmayı esas aldığımızı ve bu nedenin bu konuyu seçmemize temel teşkil ettiğini belirtmek yerinde olacaktır. Tezimizin esas konusu olan Eta Nehayi'nin ''Grewî Bextê Helale'' adlı romanındaki anlatımını çalışmamızın esas konusu olarak ele aldık. Bu roman yazarın ve Kürt edebiyatının oldukça dikkat çeken bir çalışmasıdır. Elbette yazarın bu roman dışında da bir kaç romanı daha ve kısa öykü çalışmaları vardır. Fakat bu çalışmanın anlatımının önemi ve konuların anlatım biçimi, bu roman da oldukça dikkat çekici olduğu gibi üzerinde çalışılması gerektiğine inandığımız ve bu araştırma için seçtiğimiz bir konu oldu. Bu tez üç temel bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm; Üç konudan oluşmaktadır. Başlangıçta iyi bir teorik çalışma ve romanın yazım biçimi ele alınmış ve olukça önemli kaynakları temel edinmiştir. Ayrıca yazımda anlatım konusuna dikkat çekilmiş ve anlatım biçimi ile kendi köşesinden bakış açılarını ve biçimlerini izah etmeye çalışmıştır. Diğer taraftan zaman, mekan, karakter ve olayların anlatım biçimi ve temelî ele alınarak önemi ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm; İki konudan oluşmaktadır ve ''Grewî Bextê Helale'' romanındaki Pratik çalışma biçimi, as karakterde rol oynayan kişilikler ile yan rol alan kişilikler ve anlatım yapan kişinin rolleri romanda ele alınarak izah edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca romanda var olan diyalog biçimleri ve anlatımın gelişim süreci ele alınarak, bazı vasıflar ve bu vasıfların romanın anlatım dili üzerindeki etkileri bu bölümde ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; anlatım dilinin temel ilkeleri üzerine bazı noktalara dikkat çekilmiş, monolog, flaşbek, zaman, gelişim ve gerileme tekniği çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Ayrıca bu ilkelerin romanda rol ve görevleri izah edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
As well as playing an important role in influencing and developing the views and ideas of novel readers in general, literature also brings a deeper and more critical perspective to readers and contributes greatly to a better understanding of a certain worldview. It is therefore worthwhile to state that we base our scientific research on the novel in particular, and that this is the basis for choosing this topic. We discussed Eta Nehayi's narrative in his novel“Grewî Bextê Helale”as the main subject of our work. This novel is a remarkable work of the author and Kurdish literature. Of course, besides this novel, the author also has a few more novels and short stories. But the way of expressing this work and the way of expressing them is a remarkable topic that we believe we should work on as this novel is quite remarkable. This thesis consists of three main parts: First part; It consists of three subjects. In the beginning, a good theoretical study and the writing style of the novel were taken up and based on the important sources. In addition, my writing emphasized the importance of narration and attempted to explain the forms of narration and forms of narrative from its own corner. On the other side, the way of expression of time, space, characters and events and basics were taken into consideration. Second part; It is composed of two subjects and tried to explain the practical working style of '' Grewî Bextê Helale '', the personalities playing the role of as a character and the roles of the person who plays the side and the role of the narrator. In addition, the dialogue forms that exist in the novel and the process of development of the narrative are considered, and some qualifications and the effects of these qualities on the narrative language of the novel are tried to be discussed in this section. In the third chapter; Some points on the basic principles of the expression language were noted, monologue, flashback, time, development and regression techniques were discussed in various aspects. In addition, these principles have been tried to explain the roles and tasks of the novel.